Díky částečnému rozvolnění vládních opatření mohou být od tohoto týdne otevřeny také zoologické a botanické zahrady. V sobotu 17. dubna se k nim připojí i Arboretum Bílá Lhota, jedna z nejkrásnějších zahrad v Olomouckém kraji. Tato národní přírodní památka, která se pyšní třemi stovkami druhů dřevin, se nachází mezi Litovlí a Lošticemi, asi 25 kilometrů od Olomouce.
„S postupným rozvolňováním vládních opatření se rozšiřuje spektrum kulturního vyžití. Arboretum je kouzelným a inspirativním místem a návštěvu této Národní přírodní památky srdečně doporučuji!“, uvedl člen Rady Olomouckého kraje pro oblast kultury a památkové péče Jan Žůrek.
Arboretum v Bílé Lhotě je v dubnu otevřeno jen o víkendech mezi 9-17 hodinou. Od května pak od 8 do 18 hodin každý den kromě pondělí. Na rozdíl od olomoucké botanické zahrady je do arboreta povolen vstup také psům.
Tři sta druhů stromů z celého světa
Na ploše necelých tří hektarů se nachází asi 300 různých druhů a kultivarů dřevin z Evropy, Asie a Severní Ameriky. V arboretu jsou pěstovány keřovité tisy v různých barvách a tvarech, túje, smrky, duby, různobarevné buky, cypřišky, javory, borovice, břízy, douglasky a lípy. Návštěvníci zde najdou i řadu vzácných a sbírkových dřevin – například japonské javory, vilíny a magnólie. Stromy jsou seskupeny podle nároků na živiny, půdu, klima atd. V parku jsou zastoupeny dřeviny z jižní Evropy a z Asie, mnoho dřevin pochází i z různých oblastí Severní Ameriky a z Mexika.
Původní zámecký park byl nejvíce přeměněn v letech 1926–1945 tehdejším majitelem Quido Riedelem, který v něm provedl řadu úprav ve smíšeném francouzsko-anglickém stylu a vybudoval zde cennou dendrologickou sbírku okrasných i exotických dřevin. Od roku 1965 je Arboretum ve správě Vlastivědného muzea v Olomouci. V roce 1969 byl park vyhlášen zvláště chráněným územím, v současnosti je zařazen do kategorie Národní přírodní památka.