Nemocnice v Olomouckém kraji zatím zaměstnávají jen několik uprchlíků v Ukrajiny, práci našli zejména v pomocných profesích. Zájem o zaměstnání v nemocnicích mají ale i ukrajinští lékaři, musí ovšem nejprve splnit podmínky pro vykonávání této náročné profese v ČR. V kraji se daří děti ukrajinských uprchlíků zařazovat do škol, vyplývá z ankety ČTK.
„Zaměstnáváme nyní dvě zdravotnice (z Ukrajiny) v souladu s platnou legislativou na pozici technicko-hospodářského pracovníka. Zájemců ale máme 13, z toho sedm lékařů a šest nelékařských zdravotnických pracovníků. Dvě ukrajinské ženy nám vypomáhají v Dobrovolnickém centru FN Olomouc,“ řekl mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher. Ukrajinským uprchlíkům FN Olomouc nabízí přechodné ubytování i jazykové kurzy.
FN Olomouc by podle Fritschera mohla postupně zaměstnat deset až 20 ukrajinských lékařů a stejný počet nelékařských zdravotnických pracovníků. „Bude záviset na jejich schopnosti komunikovat v češtině a dále na tom, zda se budou chtít po skončení válečného konfliktu ihned vrátit, nebo budou mít zájem dlouhodobě působit u nás,“ uvedl Fritscher
První zaměstnance z řad ukrajinských zaměstnanců přijala společnost AGEL Středomoravská nemocniční, která provozuje nemocnice v Prostějově, Přerově a Šternberku. Pracují na pozici pomocná kuchařka a pomocný pracovník ve zdravotnictví. „Od prvního okamžiku uprchlíkům nabízíme pomoc s vyřízením nezbytných formalit na KACPU, ubytování i zprostředkováváme školy a školská zařízení pro jejich děti. Jazykovou výuku realizujeme z vlastních zdrojů, neboť zatím není vyhlášen vhodný dotační titul, o který by se zdravotnická zařízení mohla ucházet,“ řekl mluvčí nemocnic Adam Knesl.
Zaměstnávání ukrajinských lékařů bude podle Knesla záviset také na tom, zda nemocnice budou mít dostatek volných specialistů. „Každý ukrajinský lékař musí být pod přímým vedením a každý takovýto specialista může vést pouze jednoho lékaře. Některé lékaře máme již vázané jako školitele pro české lékaře, kteří se dále musí vzdělávat,“ řekl Knesl.
V Olomouci dosud nastoupilo do základních škol 71 ukrajinských žáků, do mateřských škol 11 dětí.
V Olomouci dosud nastoupilo do základních škol 71 ukrajinských žáků, do mateřských škol 11 dětí. „Kromě zařazování do běžných tříd jsme zřídili tři adaptační skupiny pro školáky a dvě pro předškoláky, aktuálně je v nich umístěno 75 dětí školního věku a 25 dětí předškolního věku. Od příštího týdne zahájí provoz další skupina pro školáky s kapacitou 15 dětí a jedna skupina pro předškoláky s kapacitou 13 dětí,“ řekla mluvčí radnice Radka Štědrá.
Desítky dětí již nastoupily také do základních škol v Šumperku, kapacity jsou zatím dostatečné. Pro ukrajinské prvňáky bude vypsán zvláštní zápis do prvních tříd, který se v Šumperku uskuteční 2. června. Složitější situace je v mateřských školách, které jsou plné. „Zde hledáme s ředitelkami mateřských školek cestu, jakým způsobem navýšit kapacity pro ukrajinské děti, na něž se vztahuje povinná předškolní docházka,“ uvedla mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová.