Unikátní varhany rozeznívají zdi kostela svatého Vavřince v Sobotíně na Šumpersku už 127 let. Více než 400 píšťal je součástí pseudobarokního nástroje, který na konci 19. století zhotovila varhanářská firma bratrů Braunerů z Uničova. Jednotlivé píšťaly je nyní možné adoptovat a přispět tak na záchranu unikátního nástroje.
„Jedná se o mimořádně kvalitní romantické jednomanuálové varhany s pedálem, které jsou i přes řadu sekundárních zásahů dochované v původním stavu. Zvláště jejich zvuková stránka je velmi cenná,“ píše se na webu sobotínského kostela. Právě zachování původního stavu varhan je unikátní. Díky tomu můžeme v kostele svatého Vavřince nalézt jeden z mála dochovaných nástrojů uničovské firmy Bauer.
Varhany od svého vzniku neprošly generální opravou, proto se římskokatolická farnost Sobotín rozhodla k opravám přistoupit nyní. „Základním požadavkem generální opravy bude odborný a zodpovědný varhanářský přístup k jednotlivým dílům a částem nástroje, zejména k varhannímu prospektu, dekoru hracího stolu a zvukové stránce nástroje,“ píše se dále na webu. Na opravu byl vybrán renomovaný varhanář Petr Stehlík. Nyní zbývá získat potřebných 988 tisíc korun.
Prostředky chce farnost získat i z adopce dřevěných píšťal, ze kterých je nástroj složen. Cena adopce se odvíjí od typu a velikosti píšťaly.