Dnes v rubrice (RE)PORTÁL vzpomeneme na studenta Jana Opletala z Lhoty u Nákla, který byl 28. října 1939 smrtelně postřelen během protinacistické okupace. Příběhy našich slavných zpracovalo Vlastivědné muzeum v Olomouci v knize Osobnosti Olomouckého kraje.
Jan Opletal pocházel z početné rodiny lesního dělníka ve Lhotě u Nákla na Olomoucku. Jeho otec i dva starší bratři byli v průběhu 1. světové války povoláni do armády (jeden z bratrů padl). Po absolvování obecné školy v Nákle nastoupil Jan Opletal v roce 1926 na reálné gymnázium v Litovli, kde maturoval v roce 1934. Úspěšně reprezentoval školu ve sportu a byl nadšeným cvičencem Sokola.
V jednání se spolužáky byl přímý, prostý, vzhledem ke své přirozené inteligenci ale také výrazně skromný. Po nástupu základní vojenské služby byl zařazen do školy pro důstojníky dělostřelectva v záloze v Olomouci, později byl převeden k dělostřeleckému pluku v Praze. Po skončení vojenské služby vstoupil v roce 1936 na Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, pracoval i ve studentské samosprávě Hlávkovy koleje. Podle svědectví svých spolužáků patřil k mimořádně nadaným studentům.
Dne 28. října 1939 se účastnil v Praze demonstrací proti německé okupaci a byl postřelen do břicha německým policistou na rohu Žitné a Mezibranské ulice. Ačkoliv byl okamžitě převezen na kliniku profesora MUDr. A. Jiráska a operován, jeho stav se zhoršoval a 11. listopadu 1939 na následky svého těžkého zranění zemřel.
Jeho pohřeb 15. listopadu 1939, při němž došlo k dalším protestům pražských vysokoškolských studentů, posloužil nacistům jako záminka k uzavření českých vysokých škol 17. listopadu 1939 a k represím proti vysokoškolákům.
Tělo Jana Opletala bylo převezeno pohřebním vozem k rodičům do Lhoty a pohřbeno na hřbitově v Nákle. V srpnu 1945 získala škola v Litovli, kterou Jan Opletal navštěvoval, čestný název Opletalovo státní reálné gymnázium. Janu Opletalovi udělila Univerzita Karlova ve stejném roce posmrtně titul MUDr.
Redakce Olomouckého Reportu děkuje Vlastivědnému muzeu v Olomouci za možnost zveřejnění původních textů.