Prostějov má novou atrakci. Na rybníku v Drozdovicích labutě vyvádějí své mladé a ukazují jim svět. Labutím mláďatům je důležité nechat klid a nekrmit je, upozorňuje město. Špatně zvolená strava může ptákům uškodit.
„Vzhledem k tomu, že máme na rybníku v Drozdovicích opět rodinku labutí a rádi bychom jí umožnili klid na výchovu mladých, chceme touto cestou upozornit občany na možná rizika a také na to, že takto zvolený postup pomoci může ptákům způsobit zdravotní problémy. Aby se informace dostala k co nejvíce lidem, máme již nějaký čas u rybníka cedulky s upozorněním,“ uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová.
Podle odborníků není lidská potrava vhodná pro volně žijící ptactvo, její konzumace může vést ke zdravotním problémům ptáků. Může dojít také k překrmování ptáků, zvíře se tak může stát závislým na doplňkové dopravě.
SEDM DOBRÝCH DŮVODŮ PROČ NEKRMIT VODNÍ PTACTVO:
1. Lidská potrava není vhodná z hlediska složení pro volně žijící vodní ptactvo. Její konzumace vede ke zdravotním problémům ptáků.
2. Volně žijící vodní ptáci potřebují živiny z vlastních přírodních zdrojů potravy.
3. Pokud vodní ptáky přikrmujeme, stávají se závislými na této doplňkové potravě a nepředávají potřebné dovednosti k obstarání přírodní stravy dalším generacím.
4. V přírodě je počet volně žijících zvířat závislý na množství dostupných zdrojů potravní nabídky. Pokud jsou zvířata dokrmována, dochází k jejich přemnožení, které ve svém důsledku vede ke konkurenci a boji o potravu. Zvyšuje se agresivní chování mezi ptáky.
5. Nespotřebované potraviny znečišťují vodu, což způsobuje pomnožení bakterií a zvýšení výskytu nemocí, jako je botulismus, který se může rychle šířit a na jehož následky ptáci hynou.
6. Obvykle nejsme jediní, kdo krmí ptáky. Naše konání vede k nesprávným příkladům pro jiné lidi. Krmení se pak stává pro ptáky spíše obtěžováním.
7. S ptactvem krmíme i potkany, kteří se pak v těchto místech drží a mohou přenášet nebezpečné nemoci