V letošním roce se během 14. ročníku Noci kostelů otevře více než více než 190 kostelů, kaplí, sborů a modliteben, které běžně bývají otevřené jen v čase bohoslužeb. V olomoucké arcidiecézi budou pro návštěvníky v pátek 10. června připraveny koncerty, prohlídky nebo akce pro děti.
„Po covidové pauze nabízí Noc kostelů znovu otevřené brány mnoha chrámů a kaplí,“ připomíná arcibiskup Jan Graubner ve svém pozdravu účastníkům. Nejvíce sakrálních objektů se otevře v Olomouci, celkem 26. Jedenáct jich lidé budou moci navštívit v Kroměříži, po sedmi v Prostějově a Svitavách, šest budov bude přístupných v Přerově a také v Šumperku a pět ve Zlíně.
Otevřou se také objekty, kdo kterých se lidé běžně dostanou jen stěží. Jedná se o dvě školní kaple Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži, biskupská kaple Arcibiskupského paláce v Olomouci, nemocniční kaple v olomoucké Fakultní nemocnici a ve Vsetíně nebo hradní kaple na Bouzově.
Některé kostely se do akce zapojí poprvé
Poprvé se rozhodl do akce zapojit například kostel svatého Urbana v olomoucké místní části Holice. Budou zde omalovánky pro děti a zazní i pěvecký sbor pod vedením sbormistryně Jany Synkové, aby posluchače „pohladil po duši a naplnil klidem“, jak prozrazuje jeden z bodů programu. V kostele Panny Marie Sněžné v Olomouci zase vystoupí sbor Salve.
„Kromě prohlídek věží, krypt a jiných prostor se pořádají koncerty, vystupují sbory, kreslí se, maluje – zkrátka každý si přijde na své. Každý objekt má co nabídnout, byť jeho krása nemusí být nutně umělecky hodnotná. Přítomný je tu i rozměr společného objevování a sounáležitosti s lidmi, kteří jsou příchozím dobrovolně k dispozici, ať už jsou to duchovní, dobrovolníci nebo návštěvníci samotní, kteří atmosféru této Noci významně vytváří,“ upozorňuje diecézní koordinátor David Mikša.
Program v jednotlivých kostelích připravují stovky dobrovolníků a dobrovolnic. Návštěvníci chrámu mohou program Noci kostelů snadno nalézt na webu www.nockostelu.cz nebo ve stejnojmenné mobilní aplikaci.