Odkaz olomouckého podnikatele a mecenáše Josefa Andera mladšího z Olomouce nezmizel ani téměř 50 let po jeho smrti. Jeho jméno nese stadion, kde své zápasy hraje fotbalový klub SK Sigma Olomouc a na Svatém Kopečku stále stojí rodinná vila, která se dá s trochou nadsázky označit za olomouckou vilu Tugendhat. Vila Josefa Andera.
Vila na Svatém Kopečku byla původně secesním stavením s přilehlým hospodářským zázemím. Ve třicátých letech ovšem došlo k funkcionalistické přestavbě, tou Josef Ander pověřil architekta Bohumíra Čermáka, který pro olomouckého podnikatele už dříve projektoval moderní obchodní domy a skladištní budovy v Olomouci a Ostravě.
Přestavbu objektu Ander realizoval v letech 1933-1934. Architekt Čermák upravil dvorní trakt staré budovy, kterému ovšem ponechal původní charakter. Zde umístil ložnici a pokoje pro hosty. U přístavby ovšem Bohumír Čermák neváhal použít nejmodernější funkcionalistické architektonické prvky té doby. V nové přístavbě umístil obytnou halu s krbem zakončenou zasouvací skleněnou stěnou, prosklené schodiště vedlo na sluneční terasu. Stěny byly obložené travertinem a podlaha kobaltově modrým linem. V rozsáhlé zahradě byly pergoly, altány, tenisový kurt, a také plastiky ze sbírek Josefa Andera.
Josef Ander mladší se narodil 5. listopadu 1888 na Svatém Kopečku u Olomouce do podnikatelské rodiny. Jeho otec založil společnost, ve které se stal Josef později ředitelem a v období první republiky ji úspěšně vedl. Olomoučané jistě ještě pamatují slogan: „Šetři kasu, kupuj v ASU.“
Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl Josefovi Anderovi a jeho rodině majetek znárodněn. Josef a jeho žena byli zatčeni a 50. léta 20. století strávili v uranových dolech v Jáchymově. Podnikatel Ander zemřel 24. října 1976, je pochován v rodinné hrobce na městském hřbitově v Neředíně.
Po únoru 1948 se rodina stala terčem komunistické diktatury. Komunisté Anderovu vilu znárodnili a do jejích prostor umístili mateřskou školku, pro kterou zde v 70. letech 20. století přistavěli další budovu. V následujících letech byla opuštěna a začala postupně chátrat. V roce 2006 byla navržena ochrana vily jako kulturní památky, tento návrh ovšem neprošel.
Dlouho se zdálo, že by budova mohla být zdemolována. Od roku 2019 je ovšem Anderova vila ve vlastnictví společnosti COLBER INVEST, s.r.o., která objekt postupně rekonstruuje. „Podařilo se nám vyčistit zahradu, který byla zanešená odpadem. Teď je tedy opravená a jsou v ní umístěny i dvě původní sochy, které měl Josef Ander ve své sbírce. Momentálně sháníme restaurátora, který je profesionálně ošetří,“ řekla Olomouckému Reportu jednatelka společnosti Alena Bernardová s tím, že se snaží vilu dostat do původní podoby.
Chcete poznat další stavby, které vzpomínají na zašlou slávu? Stačí kliknout.
Léčilo se zde 700 dětí ročně. Teď areál dětské ozdravovny ve Vojtěchově chátrá
Operetu v hodolanském divadle vystřídalo wellness i hazardní hry