Náplavku podél řeky Moravy v centru Olomouce postupně přikrývá kamenná dlažba, hotovo by mělo být v září. Před dokončením náročné a dlouhotrvající realizace olomoucké náplavky, která je součástí protipovodňových opatření, se objevuje řada dotazů a otázek.
K častým dotazům se na webu města Olomouce vyjádřil vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka. Podle Loyky se objevují nepodložené domněnky o chybách, kterých se stavba dopouští i o odchylkách od projektu. Jedním z diskutovaných témat byla například dlažba, která se momentálně na břeh řeky Moravy pokládá. „Dlažba, která je nyní kladena na pravobřežní náplavku, je prováděna v souladu s projektovou dokumentací pro stavební povolení a projektovou dokumentací pro provádění stavby,“ vysvětlil Loyka s tím, že náplavka musí odolat proudění vody, ledovým jevům i pohybu těžké techniky zajišťující její efektivní údržbu.
Dlažba musí splnit požadavek na dlouhou životnost a prostor s velkým zatížením, při standardní údržbě se po ní může prohánět i desetitunové vozidlo. „Náplavka bude navíc zhruba třicet dní v roce pod vodou,“ dodává Loyka.
Povrch byl diskutován i v souvislosti s cyklostezkou
Kritika veřejnosti se dotkla také nedostatečného přizpůsobení dlažby pro cyklisty. Cyklostezka je ovšem v projektu plánována nad náplavkou v Bohuslavově ulici. „Nevím, kde se informace o cyklostezce vlastně zrodila. Na odboru životního prostředí je k nahlédnutí kompletní projektová dokumentace, jejíž součástí cyklostezka nikdy nebyla,“ reagoval na webu města Loyka.
Výstavba olomoucké náplavky je jednou z etap celých protipovodňových opatření v Olomouci. Smyslem je vybudovat opatření, které dokáže městem bezpečně provést třistaosmdesátiletou povodeň. „Nerad hodnotím etapy protipovodňové ochrany v Olomouci izolovaně, ale II. B etapa ochrání 20 tisíc lidí a majetek v hodnotě 3 miliard korun,“ převedl stavbu opatření do řeči čísel vedoucí odboru životního prostředí.