Výměna pouličního osvětlení, využití fotovoltaiky nebo tepelná čerpadla. „Každá úspora je dobrá. Budeme víc sledovat spotřebu,“ řekl starosta Dolan Rudolf Pečinka (STAN). Místní samosprávy tak reagují na energetickou krizi, která už několik měsíců zasahuje do chodu měst a obcí v Olomouckém kraji.
„V zafixované ceně nás elektřina stála dva miliony korun, škola další milion. Teď to může být dohromady až pětinásobek původní ceny. Je to dramatický zásah do rozpočtu obce,“ řekl Olomouckému Reportu starosta Dolan Rudolf Pečinka s tím, že na konci roku obci končí smlouva.
V Dolanech od jara postupně mění pouliční osvětlení za nové. Ve dvou ze tří místních části je hotovo. „Omezování svícení zatím neplánujeme, ale může k tomu dojít. Úplně vypnout světla nejde z bezpečnostních důvodů. Nově instalovaná světla lze ztlumit. Nebude taková svítivost,“ odpověděl na dotaz Reportu starosta a dodal, že prvotní odhad po výměně světel naznačil poloviční úsporu ve spotřebě.
K výměně světel přistoupili například i v Tršicích a v Horce nad Moravou. „Teď nám končí výměna osvětlení na ledková světla, úspora už se nám projevuje na fakturách,“ uvedl starosta Horky nad Moravou Luděk Tichý (ANO). S předstihem se povedlo vyměnit osvětlení i v Tršicích, kde mají ovšem cenu elektřiny zafixovanou na tři roky dopředu. „Máme zafixováno na tři roky. Povedlo se nám to před tím, než začala energetická krize. Máme nové smlouvy na všechny naše budovy,“ popsal Pavel Kováček (Našim dětem), starosta Tršic.
Ve hře je i fotovoltaika a tepelná čerpadla. Šumperk hledá energetika
„Řešíme i využití fotovoltaiky, kde je to možné. Třeba na škole, budeme vyhodnocovat i další budovy. To se týká i tepelných čerpadel,“ prozradil starosta Dolan Rudolf Pečinka. Pro Horku nad Moravou je důležité vyřešit spotřebu čističky odpadních vod. „My jsme zareagovali už v měsíci březnu. Začali jsme řešit projekt na fotovoltaiku na čističku odpadních vod, která v Horce jede 24 hodin denně. Tam je ten nápor největší. Budeme připravení během pár měsíců,“ vysvětlil Luděk Tichý.
Město Šumperk přistoupilo do paktu starostů a primátorů v oblasti klimatu a energetiky. „Zavazujeme se k věcem, že ve městě budeme postupovat přívětivě ke klimatu a dodržovat zelenou energetiku. Jednou z podmínek je pozice energetika,“ řekl starosta města Tomáš Spurný (ProŠumperk). Podle Spurného je pro Šumperk pozice energetika naprosto nezastupitelná. „Teď tam pořizujeme samostatné odečty a děláme energetické audity těchto budov. Chceme zajistit energeticky nezávislé město, tam je role energetika naprosto nezastupitelná,“ vysvětlil starosta.
Město se podle starosty zabývá i šetřením a úsporami ve spotřebě: „Energetická situace má vliv na naše rozhodování, máme poradenskou energetickou společnost, jsme napojeni na dvě specializované energetické firmy, tyto kroky s nimi řešíme a pracujeme na tom.“