Olomoucký magistrát se obává nedostatku volebních komisařů. Problémem je náročnost dvojnásobných voleb, které v pátek 23. září otevřou zaplní 96 volebních okrsků.
„Zákon nám určuje, že hranice pro okrsky nad 300 voličů, je 6 členů okrskových volebních komisí. My jsme ve špatné situaci tím, že máme souběh voleb, tedy máme v Olomouci volby komunální a senátní,“ vysvětlila pro Olomoucký Report Petra Vychodilová z olomouckého magistrátu.
V Olomouci kandiduje 11 politických subjektů, a téměř všechny mají 45 kandidátů, kteří jsou uvedeni na jednom velkém hlasovacím lístku. Občan může křížkem označit až 45 kandidátů napříč politickými subjekty.
„Pro volební komisaře je samotné sčítání velmi náročné, protože musí přepočítat na každém lístku křížky, jestli jich je maximálně 45, jinak by byly neplatné. Těch 6 lidí, které nám stanovuje zákon, je naprosto nedostačujících pro komisi,“ popsala problém Vychodilová, která má letošní volby a volební komise na starost.
Závisí také na velikosti volebního okrsku, tedy kolik voličů může přijít hlasovat a jaká je volební účast. „Máme v Olomouci komise, kde je kolem 320 voličů, tam s šesti komisaři vystačíme, ale v některých okrscích je nad tisíc voličů. Vzhledem k tomu, že účast u komunálních voleb bývá veliká, tak předpokládáme, že těch lístků bude hodně, zatímco 6 lidí na sčítání je málo,“ informovala Vychodilová. Jedním z okrsků s nejvyšší volební účastí je Slavonín, kde pravidelně volí až 80% občanů. „Je to okrsek se zhruba osmi sty voliči a okolo šesti set lidí přijde k volbám,“ vysvětlila Vychodilová.
Podle ní by byl ideální počet členů komise 10, tedy 960 komisařů celkově, zatímco magistrát jich v současnosti má 840. Situaci by měli vyřešit úředníci, kteří v případě potřeby ke sčítání nastoupí. To bude trvat několik hodin. „Do toho ještě máte senátní volby, na školení jsme dostali doporučení, aby komisaři nejdřív sečetli senát, to jde rychleji, protože tyto hlasovací lístky se dávají jen na hromádku. U komunálních voleb se sčítá pět, šest, ale někdy i sedm hodin,“ popsala proces sčítání zástupkyně radnice.
Zájemci už se do komisí hlásit nemohou, nyní se už doplňují členové z řad náhradníků. K dalším volbám, tentokrát prezidentským v příštím roce, se ale zájemci hlásit mohou. „Nejlepší je, když se zájemci nechají nominovat přes politický subjekt. To je jen formalita, nikde se neuvádí, za koho člen v komisi sedí,“ informovala zástupkyně vedoucí odboru kanceláře primátora s tím, že se jedná o nejjednodušší způsob, jak se do komise dostat a zájemce si pak může vybrat také komisi, ve které chce sedět. „Pokud se jim strana ozve, že je komise plná, mohou se nechat nominovat přes jinou politickou stranu. Dá se přihlásit i přes magistrát, na našich stránkách je záložka Volby, kde jsou uvedené kontakty i pro zájemce z řad občanů, kteří by se chtěli podílet na práci ve volební komisi,“ uzavřela Vychodilová pro Olomoucký Report.