Čtvrtý květen je svátkem sv. Floriána, který je zároveň patronem hasičů. Hasičský záchranný sbor (HZS) Olomouckého kraje proto slaví také a jelikož není možné pořádat tradiční společenské akce, připravil si alespoň exkurzi do historie hasičů v našem kraji a v krajském městě.
„Nechceme veřejnost ochudit o informace a zajímavosti spojené s hasiči, proto jsme při příležitosti dne Svatého Floriána připravili exkurzi do historie hasičstva v našem kraji a v krajském městě. S využitím dobových fotografií je v novém seriálu možné nahlédnout do minulosti a zjistit, že hasiči jsou s námi dlouhá desetiletí,“ uvedla Lucie Balážová, tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje.
V sérii fotografií je možné vidět, jak se práce hasičů proměnila. „Na fotografiích lze například zjistit, kdo bránil hasičům při zásahu u hořící olomoucké synagogy nebo také to, že v požární flotile sloužily Jawy a že se hasiči vzdělávali v Olomouci na samostatném učilišti. Všimnout si lze i toho, že radost z nové cisterny neskrývali příslušníci, stejně jako dnes, ani tehdy,“ doplnila k fotografiím Balážová.
Dříve probíhalo cvičení požárního sboru denně. Cvičení a výcviky zůstaly i po válce běžnou součástí hasičské služby. Například v roce 1947 profesionální hasiči v Olomouci absolvovali 192 teoretických a praktických cvičení. Po založení českého profesionálního olomouckého hasičského sboru v roce 1945 až do roku 1978 se jeho základnou stala budova v Kateřinské ulici, objekt v Sokolské ulici pak sloužil pro umístění náhradní techniky.
V dnešní době absolvují profesionální hasiči v Olomouckém kraji kolem sta cvičení za rok. Zhruba polovinu tvoří takzvaná prověřovací cvičení, ve kterých jde o simulovaný zásah, který se blíží realitě a výjezdová jednotka o něm předem neví. Smyslem je prověřit připravenost a akceschopnost hasičů a odhalit případné nedokonalosti. Druhou polovinu pak představují taktická cvičení, jejichž účelem je příprava jednotek na zdolávání požárů nebo na záchranné práce při mimořádných událostech.
Součástí dnešních pravidelných výcviku jsou také krajská cvičení integrovaného záchranného systému (IZS), při nichž se nacvičuje koordinovaný a společný zásah při rozsáhlých mimořádných událostech.