Muzeum umění zahajuje novou výstavu. V budově na náměstí Republiky dnes slavnostně otevře výstavu s názvem Posvátné umění v nesvaté době. Ve svátek 28. října chystá muzeum vstup zdarma do všech expozic.
„Jedná se o první komplexnější sondu do neprobádaného a opomíjeného tématu. V symbolické rovině se také jedná o pomyslnou splátku dluhu několika generacím umělců a mecenášů, kteří se spolupodíleli na tvorbě uměleckých děl pro sakrální prostory v kruté době mezi lety 1948-1989,“ představil novou výstavu ředitel Muzea umění Ondřej Zatloukal.
Návštěvníci uvidí v Muzeu moderního umění na sto sedmdesát pečlivě vybraných děl od takových umělců, jako jsou Mikuláš Medek, Jan Exnar, Jan Jemelka, Ludvík Kolek, Otmar Oliva, Miroslav Rada, Miloslav Troup či například Vojmír Vokolek.
Na výstavě je možné vidět pestrou škálu artefaktů: obrazy, kresby, sochy a grafiky, ale také modely, architektonické plány, vitráže, relikviáře, svícny či textilní předměty. Prostřednictvím architektonických plánů, kreseb a modelů se zájemci seznámí s uskutečněnými stavbami i s těmi, které se postavit nepodařilo.
„Cílem je představit umění ekumenicky. Návštěvníci na výstavě najdou 170 děl od zhruba 40 autorů. Specifickou částí je dílo autorů, kteří emigrovali a tvořili ve světě,“ uvedla autorka výstavy Šárka Belšíková.
Výtvarné umění vznikající pro sakrální interiéry ve sledované době silně ovlivňovala politická situace. Proto také Muzeum umění oslovilo ke spolupráci Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), konkrétně historika a teologa Michala Sklenáře, který se touto problematikou dlouhodobě zabývá a na dané téma chystá vlastní samostatnou knihu. ÚSTR se díky němu stal významným partnerem, a dokonce spoluvydavatelem katalogu výstavy.
K výstavě vychází publikace, která je sondou do českých, moravských i slezských kostelů a kaplí, výběrově představuje umělecká díla vznikající v letech 1948–1989. V knize jsou představeny jak církevní novostavby, tak jejich architektonické úpravy, malby, sochy, vitráže či díla z oblasti uměleckého řemesla. Publikace obsahuje devět desítek medailonů realizací a obdobný počet krátkých medailonů autorů a zadavatelů. Svým rozsahem kolem 300 stran a vybavením asi 300 barevnými fotografiemi pořízenými v terénu především muzejními fotografy Markétou Lehečkovou a Zdeňkem Sodomou je kniha významným příspěvkem Muzea umění Olomouc k poznání duchovně orientované umělecké tvorby v nedávné historii naší země.
Výstava potrvá do 9. dubna příštího roku. Vernisáž výstavy Posvátné umění v nesvaté době se koná dnes od 18:30.