Vědcům se podařilo zrekonstruovat podobu sedmnáctileté ženy, která před 31 tisíci lety pobývala na území dnešního Olomoucka. Jak vypadala dívka žijící v době kamenné se podařilo naznačit vědcům z České republiky a Brazílie. Lidská lebka se v Mladečských jeskyních našla v roce 1881, nyní ji digitálně prozkoumal tým odborníků, kteří vytvořili forenzní rekonstrukci podoby obličeje.
„Nejprve se předpokládalo, že jde o lebku dospělého muže. Pozdější studie, které porovnávaly charakteristiky jiných fosilií nalezených na místě, ale odhalily, že jde ve skutečnosti o lebku ženy, která zemřela ve věku kolem 17 let, před 31 tisíci lety. Tato fosilie je tak jednou z nejstarších Homo sapiens nalezených ve střední Evropě,“ řekl náměstek ředitele Správy jeskyní České republiky Karel Drbal, ten se na rekonstrukci lebky z Mladečských jeskyní podílel společně s táborským geodetem Jiřím Šindelářem.
Impulz k práci na projektu přišel v roce 2021, když vídeňské přírodovědné muzeum zpřístupnilo interaktivní online verzi lebky „Mladeč I“. Tento online model přivedl české a brazilské vědce k vytvoření digitálního modelu obličeje. Tento model inspiroval české a brazilské vědce k vytvoření projektu forenzní aproximace obličeje. Lebku v roce 1881 objevil archeolog Josef Szombathy bez dolní čelisti a většiny zubů, musel je tedy domodelovat počítačový program. „Kompletně rekonstruovaná lebka již měla některé vymezující linie anatomických struktur, mezi nimi i umístění očních bulv,“ popsal Drbal. Modelaci měkých tkání zajistila podrobná data z počítačové tomografie těl současných lidí. „Nakonec vznikly dvě verze obličeje. Jedna černobílá bez vlasů a se zavřenýma očima, druhá více subjektivní barevná s vlasy a s otevřenýma očima,“ vysvětlil Drbal.