Faustin Prims, Samuel Zub nebo Jan Antonín Storch, tato a další jména olomouckých lékárníků připomíná kamenná deska na jednom z domů na Horním náměstí. Od roku 1571 zde lékárníci prodávali své tinktury a léky nemocným Olomoučanům. Poslední dva roky v ní ovšem léky nekoupíte, Krajinská lékárna čeká na svého nového obyvatele.
V historických listinách se o lékárnictví v domě číslo 10 dočteme už v roce 1443, kdy je zmiňován Mikuláš lékárník. Oficiálně zde byla lékárna císařským rozkazem zřízena v roce 1571, prvním lékárníkem se stal Faustin Prim, který tak odstartoval staletí trvající tradici lékárny na Horním náměstí v Olomouci. V té době se ovšem ještě nemluvilo o Krajinské lékárně, ale o lékárně U rybářských stánků, protože se zde až do 19. století konal rybí trh.
Nový název „U černého orla“ přišel po roce 1751 podle černé císařské orlice, domovního znamení na nároží domu. A kde se vzal název Krajinská lékárna? Od roku 1766 mluvíme o „Lékárně zemských stavů moravských u Černého orla“. Z toho později vzniklo pojmenování „Krajinská lékárna“.
Unikátní herbárium
Olomoucká lékárna se kromě staletí trvající tradice může pochlubit i unikátním herbáriem, které se podle obyčeje nacházelo v podkrovní části domu, i to potvrzuje úzké sepjetí lékárnictví s domem číslo 10. Pro veřejnost nepřístupnou část domu lékárníci používali pro skladování a sušení bylin.
Pozdně barokní herbárium z Krajinské lékárny je unikátní díky kompletní zachovalosti včetně pracovního stolu. Podle barokního stylu je možné jeho vznik přisuzovat rodině Schrötterových, která zde lékárnickou živnost provozovala po několik generací od roku 1778. Herbárium mohl nechat vybudovat i předchozí olomoucký lékárník Ignác Zaudiel, ten lékárnu získal v roce 1766.
Chcete poznat další stavby, které vzpomínají na zašlou slávu? Stačí kliknout.
Lékárnická rodina Schrötterových a budoucnost Krajinské lékárny
Již zmíněná rodina Schrötterových se na Horním náměstí usadila na dlouhých 145 let. Prvním zástupcem lékárnického rodu v Olomouci byl Josef Dismas Schrötter. Po něm lékárnu převzal v roce 1818 Jan Schrötter, který v Olomouci prosadil zavedení svítiplynových lamp. Velice významným příslušníkem rodu byl lékárník, statkář, pedagog, starosta Olomouce a poslanec Moravského zemského sněmu Karel Schrötter. V roce 1924 přešla lékárna do rukou prvního českého majitele Karla Fuhricha. Po znárodnění se lékárna dostala pod národní podnik Medika, potom už se stala součásti Okresního ústavu národního zdraví.
Od roku 2020 je ovšem lékárna uzavřena. I když se během dvou let objevily informace o jejím znovuotevřeni za dřevěnými dveřmi jsou i nadále vidět pouze nevyzvednuté letáky a pošta. „Lékárna je v pronájmu. Současný pronajímatel má klasickou nájemní smlouvu a snaží se již delší dobu najít magistru, která lékárnu povede. Zatím marně,“ řekl pro Olomoucký Report majitel lékárny Pavel Odstrčil. Naváže někdo na bohatou historii olomouckých lékárníků? To ukáže čas.