Řeka Morava je nejdelší a nejvýznamnější moravskou řekou. Pramení na Králickém Sněžníku a protéká celou Moravou k jihovýchodu, tvoří hranici se Slovenskem a následně se vlévá do Dunaje. Největším sídlem na jejím toku je Olomouc. Řeka do města přitéká od severozápadu do čtvrti Černovír, proteče celým územím města a opouští jeho katastr na jižních hranicích, za Nemilany.
Podél Moravy projdete město Olomouc od severozápadu k jihu. Stezka začíná u kláštera Hradisko, vede přes Letnou a Šantovku až na Nové Sady, odtud trasa dále vede podél řeky až na hranice města. Trasa je dlouhá 7,5 kilometrů, vyžaduje asi 2 hodiny chůze.
Klášterní Hradisko
Impozantní objekt bývalého benediktinského kláštera, který dal vybudovat k poctě sv. Štěpána v roce 1077 moravský kníže Ota I. Sličný s manželkou Eufemií. Později osídlili klášter mniši premonstráti. Aktuální barokní podoba kláštera Hradisko pochází z roku 1738, jejími autory jsou vídeňští architekti Tencalla a Martinelli. Roku 1784 byl císařem Josefem II. klášter zrušen a posléze přeměněn na vojenskou nemocnici, jíž slouží komplex dodnes. Její historické prostory jsou ve vybraných dnech přístupné veřejnosti.
Soutok Moravy a Bystřice
Soutok dvou řek – zleva se do “naší” Moravy vlévá před areálem vysokoškolských kolejí říčka Bystřice. Pramení asi 50 km severně od Olomouce v Ryžovišti. Mezi Domašovem nad Bystřicí a Hrubou Vodou prochází údolím Bystřice naučná stezka, která stojí za návštěvu.
Rybník Cajnerák
Obdélníková vodní plocha – Cajnerák. Využívá se jako mimopstruhová voda ke sportovnímu rybolovu. Také byl svého času známý jako místo, kde se (možná jen podle legendy) utopilo dítě “od Rusáků”, z rodiny tehdejších příslušníků Rudé armády, kteří měli při svém “dočasném pobytu” kasárna hned vedle.