Uprostřed historického centra města Olomouce se nachází skrytý poklad. Je jím téměř ztracená a zapomenutá kaple Sodality Panny Marie, královny andělů. Petr Hofman se vrací s dalším dílem rubriky Bastionka Reportuje.
Výhodou kaple Soladity Panny Marie je, že zůstala prakticky zachována její integrita. Nebyla nijak stavebně zničena, jako například přepažena stěnou, či zarovnán stop. Otevírá se nám zde tedy obrovský nedotknutý prostor.
Současná budova koleje, ve které je kaple ukryta, se v 18. století stala rezidencí současně s novým barokním kostelem Panny Marie Sněžné. Autorem projektu je inženýr Göckel. Toto jméno je známo i obyvatelům Konicka. Právě on se podepsal například na barokní přestavbě premonstrátského sídla v Konici (dnes nesprávně nazvanou jako konický Zámek). O samotné budově bychom mohli psát velmi dlouho. Ovšem, věděli jste, že původní vchod do koleje byl jinde? Ten současný totiž sloužil pro kočáry. Původní s velkým barokním portálem byl na druhé straně, kousek od vchodu Panny Marie Sněžné. Do budovy se vcházelo pod dvojitém barokním schodišti. Napravo od vstupní haly byla již zmíněná kaple Sodality Panny Marie, nalevo pak místnost vrátného a ještě kousek dál, pod schody, lékárna.
Dispozice kaple je zachována bez změny. Jediné, co bylo upraveno, je zazdění vitráže, která dnes není vůbec patrná. Naproti vitrážového okna se nachází nika. Kněžiště je odděleno dvěma masivními barokními sloupy s velkým pravidelným portálem a dvěma bočními, menšími. Poloha oltáře je známá díky fragmentu zákresu. Samotný mariánský oltář směřoval stejně jako u Panny Marie Sněžné, na jih a stál mezi dvěma venkovními okny. Do kaple se vstupovalo stejně jako dnes.
Kaple sloužila takzvané Sodalitě, tedy družební skupině studentů kolem kultu Panny Marie. Název již zmíněný byl Sodalita Panny Marie, královny andělské – též nesprávně nazývané Panně Marii Andělské.
Původní vchod zmizel
Od roku 1762 ztrácí olomoucká univerzita přívlastek „Jezuitská“ a po roce 1773 odchází Jezuité z města, byli zrušeni Papežem Klimentem XIV. Od této doby sloužila budova ještě chvíli univerzitě, ale následně byla přetvořena v armádní objekt, kterým je dodnes. Není známo, kdy došlo k zazdění hlavního vchodu, nicméně to muselo velmi brzo po zrušení koleje. Dneska je prakticky nepatrné, že by zde byl vchod, štuka a šambrány oken jsou shodné s okolními. Posledním pozůstatkem na původní hlavní vchod je uvnitř zachovalý barokní vstupní portál, který návštěvník nemá šanci nikdy vidět – místnost podléhá utajení.
Zajímají vás další díly seriálu Bastionka reportuje? Přečtěte si třeba o staroměstských kasárnách, nebo o obranném valu.
Nerad bych, abychom měli negativní myšlenky z toho, že jde o další zničenou sakrální památku. Uvědomme si, že v Olomouci zmizelo celkem 11 kostelů, v tomto ohledu nijak nepřevyšujeme ostatní města. Kostely se bourají od chvíle, co byly postaveny. Vždyť na ty úplně nejstarší si mnohdy nevzpomenou ani regionální dějepisci a dokola omílají ty, které jsme ztratili relativně nedávno.