Na Krušnohorsku v minulém týdnu vypustili ochránci přírody vyléčeného vlka zpět do přírody. Olomoucký Report zjišťoval, jak jsou na tom vlci, které pomocí fotopastí zachytili ochránci přírody v Olomouckém kraji v loňském roce, jak jsme psali zde.
V Rychlebských horách zachytily fotopasti na začátku loňského roku dva vlky. Litovelským pomoravím pak prošla celá smečka. „Přesné číslo vlků v Olomouckém kraji nedokážeme ještě říct, ale od začátku roku zaznamenáváme výskyt v Rychlebských horách, ten můžeme označit za stálý. Evidujeme jejich pobytové znaky během celého roku, vyskytují se tady od loňské zimy,“ uvedla pro Olomoucký Report Anna Řezníčková z Hnutí Duha, pod které spadá i web Šelmy.cz. „Jsou minimálně dva, kteří se na tomto území pohybují, ve zbytku Olomouckého kraje nevíme o jiných stálých teritoriích vlků. Vlci se rozptylují na velká území,“ vysvětlila mluvčí webu Šelmy.cz.
Nejnovější údaje z terénního monitoringu se vztahují k vlčímu roku 2020/2021. Jedná se období od května 2020 do konce dubna 2021, které lépe odpovídá rozmnožovacímu cyklu vlků než kalendářní rok: vlčata se totiž většinou rodí v dubnu. Smečky v tuzemských podmínkách obvykle čítají 4-6 jedinců. „Další vyhodnocení bude pro rok 2021/2022, což je poslední uzavřený vlčí rok,“ informovala Řezníčková.
Počet vlků na českém území v posledních letech roste. Pořád se ovšem jedná o ohrožený druh. „V posledních letech, kdy děláme vyhodnocení vlčích roků, evidujeme nárůst počtu teritorií. Data z posledního vlčího roku ještě nemáme,“ uzavřela Řezníčková.