Litovel se zapojila do projektu, který pomůže minimalizovat kalamitní stavy komárů v lesích CHKO Litovelské pomoraví. Množství komárů už se snažili řešit i projekty v loňském roce.
Město Litovel se zapojilo do projektu MOSPREMA: „Predikce a management kalamitních stavů komárů pro zachování biodiverzity v lužních lesích“. Cílem projektu je pomocí moderních geoinformačních metod vytvořit nové postupy, díky nimž by bylo možné minimalizovat opakující se kalamitní stavy komárů v lužních lesích CHKO Litovelské pomoraví. Výstupem projektu bude metodika, která bude první metodikou v této oblasti v ČR. Díky ní budou dotčené obce schopny lépe zvládat komáří kalamitu a dojde ke snížení koncentrace a termínově přesnější aplikaci larvicidů.
Dílčími aktivitami projektu jsou sběr dat pomocí leteckého skenování a ortofoto snímků, monitoring, zřízení a provoz senzorové sítě, letecké aplikace postřiku vč. cílené aplikace postřiku dronem. Dále hydrobiologický a zoologický průzkum (monitoring komárů, pravidelný terénní průzkum), biochemické analýzy (měření koncentrace larvicidu a účinnosti). Vznik mapové aplikace (mobilní i webová), která bude vytvořena pro účely přesného zákresu problematických lokalit. Projekt počítá i s aktivním zapojení veřejnosti.
Celkové náklady projektu činí 14 689 280 korun. Univerzita Palackého v Olomouci (UPOL) získala na tento projekt dotaci z Norských fondů, velkou část nákladů projektu tedy pokryje dotace (90 %). Zbylé náklady uhradí UPOL a partneři projektu. Město Litovel věnovalo Univerzitě Palackého dar na částečné pokrytí nákladů projektu ve výši 734 400 korun. Následně město Litovel požádalo Olomoucký kraj o individuální dotaci na částečné pokrytí nákladů daru pro UPOL. Žádost města Litovel byla podpořena, Olomoucký kraj poskytne městu dotaci ve výši 183 600 korun.
O projektu jste už mohli číst zde.