Více než 2000 lidí, kteří rizikově užívající tvrdé drogy, je evidováno v Olomouckém kraji. Omamné a psychotropní látky jsou problémem hlavně v sociálně vyloučených lokalitách. Olomoucký kraj dlouhodobě zaujímá přední místo v počtu léčených konzumentů alkoholu. Informace pochází ze Strategie prevence a snižování škod spojených se závislostním chováním v Olomouckém kraji v letech 2023 až 2026. Materiál v závěru února projedná krajské zastupitelstvo.
V roce 2020 bylo v Olomouckém kraji zhruba 2200 problémových uživatelů tvrdých drog, přičemž 95 procent z nich tvořili lidé závislí na pervitinu. Služby a zařízení pro uživatele drog nevedou záznamy o příslušnosti klienta či pacienta k etnické menšině, přesto lze podle autorů strategie v řadách drogově závislých najít jistá specifika. „Zejména zneužívání opiátů mezi olašskými Romy na Prostějovsku,“ uvedli.
V Olomouckém kraji je podle odborníků také mnoho sociálně vyloučených lokalit s početnou skupinou uživatelů drog. „V některých probíhají i terénní programy pro uživatele drog jako například v Přerově, Kojetíně a na Jesenicku. Mezi běžnou romskou populací je užíván pervitin,“ stojí v analýze. Počet infekčních onemocnění v souvislosti s užíváním drog v Olomouckém kraji byl loni nízký.
V roce 2018 bylo v kraji evidováno 13.815 žadatelů o léčbu závislostí, přičemž 55,5 procenta z nich tvořili konzumenti alkoholu. V počtu léčených alkoholiků kraji dlouhodobě patří přední místo v Česku. Následovali uživatelé pervitinu (18,8 procenta), tabáku (10,7 procenta) a kanabioidů (7,5 procenta). Při srovnání počtu žadatelů z řad uživatelů nelegálních návykových látek na 100 rizikových uživatelů drog je Olomoucký kraj s hodnotou 19,7 mírně nadprůměrný. V celém Česku připadá na 100 rizikových uživatel drog v průměru skoro 16 žadatelů o léčbu závislosti.