S přispěním Univerzity Palackého v Olomouci a za podpory Odboru cestovního ruchu, kultury a sportu docházelo v uplynulém období v prostorách Zoo Olomouc, Informačního centra Olomouce v podloubí radnice a v prostorách vrátnice univerzitní budovy Zbrojnice na Biskupském náměstí ke sběru nepotřebných mobilních aparátů. Celkově se vybralo 286 mobilních přístrojů.
„V době celosvětově docházejících zdrojů jsme rádi nabídli nejen našim 23 tisícům studentů a 4 tisícům zaměstnanců, ale i veřejnosti další místo, které rozšířilo stávající možnosti třídění elektroodpadu v prostorách univerzity, a současně podpořili ochranu goril a jejich prostředí,“ uvedla Zuzana Huňková, koordinátorka udržitelného rozvoje Univerzity Palackého.
„Tropické deštné lesy vinou bezohledné těžby dřeva den za dnem mizí. S nimi zanikají i domovy goril, pralesních slonů, antilop bongo a dalších zvířat, která jsou pytláky lovena pro maso. Jedni lidé gorilám berou domov a druzí se snaží, aby o něj nepřišly,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková.
Recyklací tantalu, vzácného kovu obsaženého ve starých mobilních zařízeních, se snižuje potřeba jeho primární těžby, která má v Africe negativní dopad na tropický deštný les, a tedy i na ohrožené gorily. Sběrem a následnou recyklací se tak může široká veřejnost zapojit do boje proti pytláctví a současně napomoci k osvětě místních obyvatel. Jejich přístup vůči gorilám a deštnému lesu je v celé problematice klíčový. Za každé odevzdané zařízení vyplatí Rema Systém 10 Kč. Peníze budou použity na pořízení vybavení pro strážce biosférické rezervace Dja v Kamerunu.