Zatímco se každým rokem zvedají ceny za skládkování, jedním z měst, které udrželo ceny za odpad na loňské výši, byl Šumperk. Díky dobrému třídění místních se daří růst nákladů tlumit pomocí příjmů z materiálového využití odpadu.
„Náklady na likvidaci odpadů neustále rostou a čeká nás to i letos. Loni dosahovaly náklady odpadového hospodářství čtyřiadvacet milionů korun. Z poplatků od občanů se vybralo sedmnáct milionů. Tento výsledek mohl být o dva miliony lepší, systém však zatěžují notoričtí neplatiči. Ale díky skvělému třídění odpadů občany města se daří nárůst nákladů tlumit příjmy z materiálového využití vytříděného odpadu,“ uvedl místostarosta Karel Hošek, v jehož gesci je odpadové hospodářství města. Šumperané vytřídili 672 tuny papíru, 380 tun plastů a 134 tuny gastroodpadu. Směsného odpadu, který zamířil na skládku, bylo 3 840 tun.
V loňském roce získalo město za tříděný odpad 8,8 milionu korun od společností EKOKOM, Recovera a AVE, které zajišťují jeho materiálové využití. Celkem tedy bylo odpadové hospodářství díky třídění v přebytku 1,8 milionu korun. „Tyto peníze byly vráceny do systému formou investic do sběrných míst,“ informoval Karel Hošek.
I do dalších let chce Šumperk snižovat množství směsného a objemného odpadu, který míří na skládku. Cena za jeho likvidaci bude dle zákona o odpadech každým rokem enormně růst. Pro letošní rok se opět snížilo množství odpadu, jejž může město uložit na skládku za nižší cenu – pro rok 2023 je stanoveno množství 180 kg na občana, což je o 10 kg méně, než tomu bylo v roce 2022. Při překročení limitu bude město platit za každou další tunu uloženou na skládku o 575 korun více.
Poplatky za odpady v dalších městech vzrostly, v Přerově platí místní od letoška 800 korun, v Prostějově 792 korun na osobu. Poplatky ve stejné výši udržela i olomoucká radnice, místní platí 804 korun. Šumperané platí 840 korun na osobu.