Už rok probíhá válka na Ukrajině. Jednou z nejvíce pomáhajících je Arcidiécezní charita Olomouc (ACHO). Ta nyní zrekapitulovala svoji dosavadní pomoc, ať už v Česku, nebo v místě konfliktu.
ACHO krátce po vypuknutí válečného konfliktu zveřejnila finanční sbírku, kde mohli zájemci přispívat na pomoc. Postupně se na kontě sešlo skoro 19 milionů korun. Úspěšná byla také jejich sbírka „Světlo a teplo pro Ukrajinu“, která od listopadu narostla o 17 milionů korun. Sbírka nadále pokračuje, a to na účtu číslo 4030207/0100.
„Rád bych i touto cestou znovu požádal veřejnost o podporu. Výroba velkokapacitních stanů a nákupy dalších generátorů budou opět vyžadovat finanční krytí. Jsme vděční za jakýkoli dar. Každý dar jim pomůže,“ vyzývá ředitel ACHO, Václav Keprt.
Charita evakuovala děti z dětského domova a zorganizovala KACPU
Po evakuaci 28 chlapců z dětského domova Živá Perla v Bortnykách následovalo jejich stěhování do obce Loukov, kde získali novou střechu nad hlavou v místním kulturním domě. Později pro chlapce ACHO ve spolupráci se společností Alsol připravilo více vyhovující ubytování, a to v bývalých prostorách jejich kanceláří na Sv. Kopečku u Olomouce. Začátkem října pak vedení rozhodlo o jejich návratu na Ukrajinu.
Začátkem března 2022 byl v Olomouckém objektu Hanáckých kasáren vytvořen Sklad materiální pomoci. Provoz skladu zajišťovala ACHO, úkolem Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) pak bylo zajišťovat okamžitou pomoc ve formě dodávky hygienických pomůcek pro uprchlíky. Sklad fungoval až do konce roku 2022 a během svého působení zajistil skoro 5 tisíc kusů hygienických balíčků.
Dodávka pomoci
Raketové útoky mají za následek výpadky elektřiny po celé Ukrajině, problém je také s dodávkou tepla. Charita ACHO do země dopravila celkem 343 generátorů o různých výkonech, přičemž dalších 230 se připravuje k dopravě na Ukrajinu. Mezi již dodanými generátory byl také jeden speciální, velký, který našel využití v městské čistírně odpadních vod v Kolomyji k nouzovému napájení čerpadel.
„Kromě generátorů zde bylo dopraveno i několik nákladních vozů s potravinami, hygienickými potřebami a zdravotnickým materiálem. Nechyběly ani lůžkoviny, oblečení, obuv a dětské hračky,“ doplnil Marek Navrátil, tiskový mluvčí ACHO.
Jsou zde ale i další oblasti, ve kterých se uprchlíci obrací pro pomoc. Například o tlumočení zažádalo 3 255 osob. Školní pomůcky pak byly poskytnuty 912 potřebným a o materiální pomoc, včetně vybavení domácnosti, se obrátilo 21 343 osob. Nechyběla ani duchovní podpora, pomoc s nalezením zaměstnání či psychologická pomoc.
Výpomoc dobrovolníků
V průběhu roku se k ACHO přihlásila řada dobrovolníků, kteří chtěli přiložit ruku k dílu. Ti se účastnili příjmu a třídění materiálu ve skladech, pomáhali s nákladem materiálu a starali se o evidence. „Ke všem dobrovolníkům míří naše veliké poděkování. Byly to tisíce hodin, které věnovali pomoci Ukrajině ze svého volného času. Nemusí to tak na první pohled být patrné, ale dobrovolníci byly velmi důležití a bez nich by spousta záležitostí šla realizovat velmi obtížně. Opravdu upřímné díky,“ vzkazuje svůj vděk Keprt.