Město Olomouc plánuje projekt rekultivace, díky kterému by se přetvořily svahy nad Slavonínem v příjemné rekreační prostředí s přesahem ochrany životního prostředí. Projekt je nyní ve fázi příprav. Teprve podrobná studie ukáže, zda je projekt proveditelný. Chybět nebude ani projednávání představ o proměnách lokality s veřejností
Konec černým skládkám
Velká plocha na jihozápadním okraji Olomouce je dnes rozsáhlým brownfieldem, který čeká na rekultivaci. Nové využití by mohlo prospět lidem i přírodě. „Na svahy nad Slavonínem jsme se vydali v rámci tradičního zeleného pátku z několika důvodů. Je to veliká a cenná plocha, která si rozhodně zaslouží náš zájem. Na tom, že se s ní musí v budoucnu něco udělat a postupovat přitom koncepčně, se shoduje vedení města i komise městské části,“ vysvětlil primátor Olomouce Miroslav Žbánek.
Lokalitu vymezují ulice Na Stráni a Zolova, fort číslo XI, slavonínská zahrádkářská kolonie a dálnice. Místo je z větší části zemědělsky využíváno, na kterém se nachází mimojiné betonové stavby, uložiště kalů. Na místě také často vznikají nelegální skládky. Rekultivace prostoru by mohla místo od skládek očistit a utvořit atraktivní přírodní a rekreační prostředí.
Desítky milionů a cyklostezka k tomu
Přípravy projektu se ujme útvar hlavního architekta. Musí se projednat revitalizace brownfieldů a koordinace postupu se zemědělci. O lokalitě by měla jednat rada města. V budoucnu proběhnou na toto téma i veřejná projednání. Současně bude město usilovat o nalezení vhodného dotačního zdroje. Projekt lze začlenit i do Místní agendy 21.
Rekultivace prostoru by vyšla desítky milionů korun. „Na revitalizaci prostoru bychom mohli získat dotace, jen je třeba nejprve stanovit konkrétní plán obnovy a vyřešit majetkoprávní vztahy. Tento brownfield leží na pozemcích města, betonové stavby patří zemědělcům,“ upřesnil Žbánek.
„Měl by zde tedy vyrůst klidný veřejný prostor, který by s centrem města spojovala plánovaná cyklostezka,“ popsal budoucí charakter místa Žbánek. Cyklostezka by měla navazovat na stávající cyklostezku do Nedvězí a měla by vést po městských pozemcích.
Prospěšné pro životní prostředí
„Co se týče obnovy krajiny, měla by stát na čtyřech pilířích. Je třeba zajistit protierozní opatření, pracovat s krajinnou zelení, pečlivě zakomponovat do projektu vodní a mokřadní biotopy kvůli zadržování vody v krajině a konečně počítat i s biodiverzitou, vytvářet zde například broukoviště, útočiště pro plazy a podobná místa,“ popsal vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka.