O titul Památka roku 2022 usiluje za Olomoucký kraj monumentální novorenesanční brána a zvonice městského hřbitova v Prostějově, jež prošly minulý rok rozsáhlou rekonstrukcí. Vítěz finále, do které se tato památka probojovala společně s 11 památkami z celé republiky, bude vyhlášen v úterý. Cenu uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska za nejlepší projekt a realizaci obnovy movitých i nemovitých věcí, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty.
Vstupní brána a přilehlé objekty hřbitova v Brněnské ulici v Prostějově prošly rozsáhlou opravou, která zahrnovala rekonstrukci brány městského hřbitova, přilehlých zdí, domu správce hřbitova a zvonice. Důvodem rekonstrukcí byl havarijní stav brány a v případě zvonice hniloba a borcení dřevěného masívu konstrukce, uvedli zástupci sdružení na svých stránkách. Stavební práce odborníci provedli podle zpracovaných restaurátorských záměrů od března do konce září 2022. Rekonstrukce brány přišla na 2,3 milionu korun a zvonice na 2,8 milionu korun.
Původní stavba brány pochází z roku 1900 a zvonice byla dokončena v roce 1928. Odborníci řadí prostějovský hřbitov k nejkrásnějším na Moravě, a to kvůli jeho velkorysému pojetí, architektuře, ale i počtem umělecky ztvárněných hrobů a citlivě řešenou zelení. Je na něm pohřben například básník Jiří Wolker, vědec a vynálezce Otto Wichterle či hudební skladatelé František Neumann a Vladimír Ambros. „Do podoby zdejšího pietního místa, které je mimo jiné i pozoruhodnou uměleckou galerií, se promítá i průmyslový a kulturní význam města v první polovině 20. století,“ doplnilo sdružení.
O titul Památka roku se uchází společně s prostějovskou hřbitovní bránou a zvonicí například také Chebský hrad, bývalá synagoga v Uherském Hradišti, hrobka rodiny Brass z Dolního Podluží či rekonstruované měšťanské domy na Masarykově náměstí v Karviné – Fryštátě. Slavnostní vyhodnocení soutěže Památka roku 2022 se uskuteční v úterý ve 14 hodin v Praze na Žofíně. Soutěž se koná od roku 2013.