Jesenická nemocnice sčítá úrazy po zimní sezoně. Během února ošetřili skoro tři stovky pacientů. Přes zimu ošetřují zdravotníci převážně pacienty s úrazy ze zimních sportů, u pacientů seniorského věku je největší hrozbou namrzlý chodník.
Během jarních prázdnin se počet úrazů výrazně zvyšuje, což je hlavně dáno větším množstvím lidí na sjezdovkách a kluzištích v regionu. „Zejména v odpoledních hodinách tvořili nadpoloviční většinu ošetřovaných nespádoví pacienti, kteří si přivodili úraz na lyžích či bruslích,“ uvedla vrchní sestra chirurgického oddělení Nemocnice AGEL Jeseník Veronika Škodová.
Lze srovnat letošní únor s loňským listopadem, kdy byl personál chirurgické ambulance v Nemocnici AGEL Jeseník povolán k ošetření o 40 % méně pacientů. V listopadu byly nejčastějším důvodem návštěvy úrazy kotníku a zápěstí, zatímco v únoru se přibližně 300 pacientů především léčilo kvůli zraněním zápěstí a kolena. „Kromě fraktur a zhmožděnin jsou v tomto období obvyklé i řezné rány způsobené hranou lyží,“ doplnila Veronika Škodová.
Během února nebezpečí nehrozilo pouze na sjezdovkách. V Nemocnici AGEL Jeseník bylo zaznamenáno také zvýšené množství úrazů mezi seniory, kdy led a sníh na místních silnicích představují riziko. Nejčastějším zraněním v této kategorii je zlomenina krčku stehenní kosti. Nicméně v chirurgické ambulanci jsou i případy, které se nevejdou do výše uvedených kategorií.
„Nejkurióznější úraz se vyskytl v rodině, která se během dne věnovala lyžování a v podvečer navštívila krytý bazén. Babička chytala vnouče skákající do vody, to jí však nešťastně kopnulo přímo do obličeje. Paní byla dovezena k ošetření s obrovským hematomem a otokem pravé tváře, CT vyšetření následně naštěstí vyloučilo zlomeninu obličejových kostí,“ zmínila Škodová.
Existují jednoduchá bezpečnostní opatření, která mohou pomoci zabránit mnoha typickým úrazům v období jarních prázdnin. „Mnoho úrazů se lyžařům stává v momentě, kdy už je člověk unaven a tělo příliš namáhá. Důležité je umět odhadnout své schopnosti, jezdit ohleduplně a brát na zřetel povětrnostní podmínky. Seniorům, kteří se necítí bezpečně na zledovatělém terénu, lze pořídit tzv. nesmeky – nasazovací pomůcku na obuv s drobnými ocelovými hroty zabraňujícími nechtěnému uklouznutí,“ doporučila vrchní sestra.