Zachovat malou prodejnu se smíšeným zbožím a potravinami v Janoušově na Šumpersku, který má zhruba jen pět desítek obyvatel a patří mezi nejmenší obce v Česku, pomohla letos dotace olomouckého hejtmanství a místní samosprávy. Náklady na provoz tohoto obchůdku totiž kvůli drahým energiím a vysoké inflaci výrazně vzrostly a jeho tržby stále více zaostávají za náklady.
„Obchod v Janoušově byl loni zralý na zavření,“ řekla Marie Hédlová, která v horském okrese Šumperk provozuje malé prodejny v Olšanech, Jakubovicích, Horních Studénkách a Janoušově.
Podnikatelka Hédlová se i v nelehké době snaží udržet provoz čtyři venkovských prodejen, které podle ní neslouží pouze k nákupu potravin a základního sortimentu, ale často jsou i jediným místem pro setkávání obyvatel malých obcí. Zejména v posledním roce se ale provoz čtyř obchodů, který Hédlová zajišťuje se sedmi kolegyněmi, dostal na hranu ekonomické únosnosti. Náklady prodejen vzrostly a lidé v době rostoucích cen začali při nákupech šetřit.
Například malý obchod v Janoušově sídlí v části budovy obecního úřadu a kvůli omezenému počtu stálých zákazníků má otevřeno tři dny v týdnu, a to pouze hodinu. Místní obyvatelé ale díky tomu nemusí kvůli nákupu základních potravin cestovat do větších obcí či měst. „Chodí tam nakupovat zhruba deset lidí a finančně to vychází špatně. Chtěla jsem přesto obchůdek zachovat a měla jsme několik bezesných nocí, jak to udělat. Finanční pomoci od kraje si proto velmi vážím,“ řekla.
Zatímco tržby venkovských prodejen podle Hédlové spíše stagnují, tak růst provozních nákladů v posledním roce kvůli vysoké inflaci nabral tempo. Lidé z vesnic na Šumpersku také častěji jezdí nakupovat do nedalekého Polska. „V televizi jsou stále zprávy o nákupech v Polsku a koho to dříve nenapadlo, tak ten se na nákup do Polska svezl se sousedem. Poté mi v obchodě vyprávějí, co všechno tam mají. Strašně mě to mrzí, protože na polské ceny se i přes veškerou snahu samozřejmě nemůžu dostat,“ podotkla Hédlová.
Venkovské prodejny už několik let podporuje olomoucké hejtmanství. Letos zvýšilo o čtyři miliony korun dotace pro provozovatele obchodů v malých obcích, celkem i s příspěvkem ministerstva průmyslu a obchodu jim rozdělí 11 milionů korun. O finanční podporu na provoz venkovských prodejen byl totiž mezi podnikateli velký zájem, který předčil původní očekávání. Hejtmanství nakonec evidovalo 169 žádostí o tuto finanční podporu. Na provoz obchodu v Janoušově kraj poskytl 130 tisíc korun. „Dotace mi pomůže překonat letošní rok a pak uvidíme, co bude dál,“ podotkla Hédlová.
Podle hejtmanova náměstka Jana Šafaříka (Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj) má smysl podporovat venkovské prodejny. „Možnost nakoupit si v místě bydliště je důležitá zvlášť pro ty, kteří pravidelně nedojíždí do města. U malých obcí to považuji ne za business, ale za veřejnou službu, která si podporu zaslouží a která ji potřebuje,“ uvedl Šafařík.