Oddělení mamární diagnostiky FNOL pořídilo pro své klientky nový mamograf. Přístroj disponuje umělou inteligencí a zobrazuje pořízené snímky v 2D i 3D režimu. To vše při zachování stejné, někdy i nižší dávky záření. Pacientky budou mít rovněž možnost si řídit průběh vyšetření samy.
„Nově pořízený přístroj je jedním z nejlepších na trhu, bez nadsázky můžeme hovořit o světové úrovni v technickém vybavení. Našemu pracovišti nabízí novou diagnostickou metodu v podobě kontrastního vyšetření, velkou výhodou je i možnost 3D vyšetření bez navýšení dávky záření,“ chválí technickou investici vedoucí lékařka Oddělení mamární diagnostiky Lucia Veverková.
Nový mamograf GE Senographe Pristina 3D umožňuje na rozdíl od starších přístrojů 3D mamografii, která je alternativou ke klasické digitální 2D mamografii. „Již není potřeba jako u staršího stroje nasazovat samostatné zařízení, ale je možné jen přepnout v nastavení, jestli chceme snímkovat v 2D, nebo v 3D režimu,“ dodává Veverková. Další novinkou je i biopsie s 3D navigací, která je přesnější, rychlejší a navíc je při ní použita menší dávka záření.
Výhodou je i skutečnost, že citlivější pacientky budou mít v dohledné době po dovybavení systému možnost samy si řídit průběh vyšetření a míru komprese během něj. To je dobrá zpráva pro ženy, jejichž prsa jsou citlivější a vyšetření by pro ně mohlo být nepříjemné.
V rámci některých výkonů může být přístroj rovněž alternativou k magnetické rezonanci. „Díky novému přístroji nyní můžeme ženám nabídnout i alternativu v podobě kontrastní mamografie. Ta je navíc rychlejší a lze ji provést prakticky hned, nemusí se tedy objednávat na termín s delší čekací dobou,“ popisuje Veverková.
Předností moderního přístroje je také software s umělou inteligencí na hodnocení mamografických snímků. To doposud dělali dva lékaři. „Je třeba říct, že tento software ještě není úplně dokonalý a má zatím své chyby, takže lidský úsudek rozhodně nemůže v tomto procesu chybět. Do budoucna může být ale výhodou, když se umělá inteligence naučí dobře rozpoznat negativní nálezy a vyčlenit je tak, aby je poté už nemuseli hodnotit například dva lékaři,“ zakončuje Veverková.