Byl 15. březen 2021 a v líhni olomoucké zoo se vylíhlo mládě zoborožce kaferského. Dnes již mladá samička našla nový domov v zoologické zahradě ve francouzském La Palmyre, na samém břehu Atlantského oceánu v jihozápadní Francii.
„V těchto dnech se už seznamuje se svým budoucím partnerem. Stalo se tak na základě doporučení koordinátora evropského záchovného programu (EEP),“ upřesňuje zoolog Jan Kirner.
Mladá samička je přesně tím mládětem, které bylo dokrmované „maňáskem“ -věrnou napodobeninou hlavy dospělého zoborožce kaferského. Spolu se svým bratrem byli ještě coby vajíčka odebráni k inkubaci v líhni, protože jejich rodiče nejsou prozatím přirozeného odchovu schopni. Cílem použití maňáska při odchovu byla minimalizace nežádoucí fixace na člověka díky tzv. imprintingu, který je u zoborožců velmi silný.
Po úspěšném odchovu došlo v létě loňského roku k pokusu o spojení s jejich biologickými rodiči. Tento počin dopadl nad očekávání dobře, a tak bylo možno spatřit celou rodinu čtyř „kaferáků“ v přírodním výběhu. Pohled to byl téměř jako v africké divočině. Rodina velkých černých ptáků procházející se po savaně, hledající, co by sezobli. V našem výběhu se jednalo zejména o žížaly, slimáky a různý hmyz.