Odborníci zahájili v Černovírském lese na okraji Olomouce aplikaci přípravku hubícího larvy komárů, aby ředešli přemnožení tohoto obtížného hmyzu. Postřik bakteriálním přípravkem zabere zhruba tři dny. V případě potřeby bude použit i v dalších lokalitách, ve kterých se komáři líhnou. Dnes to sdělil vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka. Letošní jaro podle něj zatím extrémnímu počtu komářích larev příliš nenasvědčuje, záležet ale bude na vývoji počasí.
V Černovírském lese aplikují přípravek odborníci v tůních a lagunách, které jsou líhní komárů. „Přípravek založený na likvidaci larev komárů je bezpečný a neškodí přírodě. Pokud by byl postřik zapotřebí i v jiných částech města, budeme to řešit,“ uvedl Loyka. Náklady na první preventivní zásah postřikem činí zhruba 50 tisíc korun.
Odborníci podle Loyky riziková místa v okolí Olomouce pravidelně monitorují. Připraveni jsou zasáhnout i v městských částech Chomoutov, Hejčín, Řepčín, Chválkovice, Týneček, Slavonín a Nemilany. Právě v těchto okrajových částech města bývají problémy s přemnoženými komáry největší.
V lužních lesích v okolí Olomouce jsou komáří kalamity poměrně časté. Nejhorší situace bývá v okrajových částech Litovle, které sousedí s lesy. Litovel kvůli opakujícím se komářím kalamitám před časem spojila síly s okolními obcemi. Ve společném fondu na boj s přemnoženými komáry mají samosprávy několik set tisíc korun. Samosprávám pomáhají odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.
Odbor životního prostředí také řeší stížnosti obyvatel Olomouce na výskyt potkanů. „Bohužel jednoznačně souvisí s pokládáním zbytků potravin, hlavně nespotřebovaného pečiva, do městské zeleně a ke kontejnerům na odpad, kde se stává zdrojem potravy pro potkany,“ upozornil Loyka.
Deratizace potkanů na městských pozemcích kvůli tomu město stojí statisícové částky. „Už nyní navyšujeme rozpočet o dalších 150 tisíc korun, přitom deratizace v loňském roce přesáhla částku 400 tisíc korun,“ podotkl Loyka.