Problémy s plodností postihují v České republice až čtvrtinu párů v České republice. Příčiny těchto potíží jsou přitom u mužů a žen rozloženy zhruba ve stejném poměru. Pomoc s řešením problémů s nenaplněnou touhou po rodičovství nabízí Centrum asistované reprodukce při Porodnicko-gynekologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc. Komplexní péčí o neplodné páry se zde zabývají již přes třicet let. Na podrobnosti jsme se zeptali vedoucího lékaře centra Jana Vodičky.
Jaké jsou nejčastější příčiny neplodnosti u žen?
Současným trendem je odkládání rodičovství do vyššího věku. Musíme si však uvědomit biologické limity, které tímto rozhodnutím podstupujeme. Optimální plodnost je okolo 25 roku života ženy. S věkem následně klesá množství vajíček a snižuje se jejich kvalita, navíc také u starších otců se zvyšuje riziko genetického onemocnění potomků. S vyšším věkem souvisí rovněž zvýšené riziko vzniku pánevních zánětlivých onemocnění, endometriózy, degenerativních změn dělohy, které schopnost otěhotnět dále snižují. K tomu přistupují i další celková onemocnění rozvíjející se v průběhu života, která mohou komplikovat jak početí, tak i následnou graviditu.
Co vše svým pacientům Centrum asistované reprodukce olomoucké fakultní nemocnice poskytuje?
Jedná se skutečně o to nejširší spektrum péče o neplodné páry. Od komplexního laboratorního vyšetření přes endoskopické operační zákroky až po asistovanou reprodukci. Naší hlavní výhodou oproti menším privátním centrům je provázanost s dalšími špičkovými pracovišti velké a renomované nemocnice. Ve spolupráci s Ústavem lékařské genetiky provádíme všechna důležitá genetická vyšetření, na diagnostice se podílíme i s hematology, společně s našimi urology řešíme mužskou neplodnost a unikátní je také naše spolupráce s Ústavem klinické a molekulární patologie. Letos jsme zavedli ve spolupráci s Ústavem imunologie a alergologie kompletní panel vyšetření reprodukční imunologie u indikovaných párů. Ročně provedeme několik set cyklů umělého oplodnění IVF metodami. Mezi našimi klientkami jsou také ženy ze vzdálenějších regionů, nikoliv pouze z Olomoucka a střední Moravy.
Nejen vaše pracoviště se potýká s nedostatkem dárkyň vajíček a dárců spermatu. Co to pro vás znamená?
Nešťastné je to především pro samotné neplodné páry. Pro část z nich je totiž dárcovství gamet jedinou nadějí v cestě za rodičovstvím. Proto je velmi důležité mít dostatek dárců.
Co od vás na oplátku dárci mohou čekat?
V první řadě získá každý dárce výhodu skutečně důkladného a komplexního vyšetření svého zdravotního stavu, v tom jsme opět výrazně před privátními centry. A pro řadu zájemců o dárcovství není bez významu ani kompenzace finančních nákladů jejich humánního gesta. Dárkyně vajíčka u nás za úspěšný odběr obdrží částku 25 tisíc korun, dárce spermatu má nárok na kompenzaci nákladů v celkové výši 10 tisíc korun, přičemž odběry se u mužů opakují během deseti až dvanácti týdnů celkem desetkrát. A je potřeba říct, že darování gamet je v případě mužů zcela bezproblémový a bezbolestný výkon, u žen se zákrok provádí ambulantně.
Zkuste popsat ideální dárkyni vajíček.
Podmínkou dárcovství je dobrý zdravotní stav a věk mezi osmnácti a pětatřiceti lety. Žena samozřejmě musí podstoupit genetické vyšetření a další testy. Pokud splňuje všechna kritéria, podstoupí řízenou stimulaci vaječníků gonadotropními hormony. Samotný odběr vajíček je prováděn ambulantně v krátkodobé celkové anestezii. Veškerá případná rizika jsou minimalizována individuálně vytvořenými stimulačními protokoly pro každou dárkyni. Těm jsou k dispozici nadstandardně vybavené pokoje a domů ženy odcházejí už zhruba dvě hodiny po zákroku.