Dva roky se po historických prostorách Arcidiecézního muzea Olomouc neprošel návštěvník. Od 24. dubna ovšem staleté zdi opět ožijí, a to včetně románského paláce biskupa Zdíka. Připravena je i řada dalších novinek. Slavnostního otevření se mohou lidé zúčastnit v 17 hodin v dómu svatého Václava.
Muzeum poprvé v novodobé historii zpřístupní všechna čtyři ramena gotické křížové chodby se středověkými nástěnnými malbami. „O patro výš bude díky nové lávce nad klenbami ambitu možné projít nejen pozůstatky někdejšího paláce biskupa Zdíka s bohatě zdobenými románskými okny, ale celým ochozem. Navíc po stavebních úpravách v části podkroví někdejšího kapitulního děkanství vznikl prostor pro novou stálou expozici, která přiblíží kulturně-historický vývoj Svatováclavského návrší,“ řekl ředitel Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal.
Zde se nacházíte
Jednou z očekávaných novinek je i stálá expozice Zde se nacházíte. Svatováclavské návrší v proměnách staletí. Celá výstava představuje okolí olomouckého hradu v proměnách staletí od pravěku do novověku. „Už během vývojových aktivit jsme mysleli hlavně na to, aby se lidé bavili a zažili něco netradičního. Na druhou stranu byla důležitá přesnost, dostatek informací a podkladů, které jsme dostávali díky úzké spolupráci s historiky,“ vysvětlil Vojtěch Buday ze společnosti Tasty Air, ta virtuální prvky výstavy vytvořila.
Dalším lákadlem je unikátní komiks, za jehož tvorbou stojí Martin Šinkovský a Petr Novák. Na stránkách sešitu se odvíjí příběh hrdiny, který se stane cestovatelem v čase. Samozřejmě se dostane do Olomouce. „Díky tomu pozná Svatováclavské návrší napříč historickými etapami až do pravěku. V každém období se potká s různými zdejšími historickými osobnostmi a zažije nějakou událost, která se zde odehrála. Těmito příběhy cílíme zejména na mladší návštěvníky, aby lépe pochopili důležitost a význam tohoto prostoru,“ řekl autor nové expozice a vedoucí Arcidiecézního muzea Miroslav Kindl.
K dokreslení podoby návrší pomohou i tři velké bronzové modely. „Pro výstavu jsme nechali vytvořit uměleckou faksimilii olomouckého kolektáře, to je nejvýznamnější rukopis ze skriptoria biskupa Jindřicha Zdíka, který vznikl v Olomouci ve 12. století. Rukopis je iluminovaný a bohužel byl během Třicetileté války převezen do Švédska,“ zdůraznil Kindl s tím, že faksimilie je pro laika nerozeznatelná od originálu.