Olomoucká radnice požádala ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o převedení budovy pošty v historickém centru Olomouce na město. Pobočka je totiž navzdory sérii jednání s Česku poštou nadále na seznamu rušených poštovních úřadoven. Do nemovitosti by se mohli přestěhovat úředníci, kteří se zabývají dopravně-správními záležitostmi, a také poštovní pobočka z nedaleké Mariánské ulice, která má zůstat v provozu. „Na odpověď ministerstva zatím čekáme,“ řekla mluvčí radnice Radka Štědrá.
ČP v polovině roku zruší v Olomouckém kraji dvě desítky poboček. O sedm poboček přijde Olomouc, což je polovina jejich aktuálního počtu. Radnice nesouhlasí s rušením poboček na Horním náměstí a v Holici, obává se zhoršení dostupnosti poštovních služeb pro obyvatele a firmy. Pobočka pošty na Horním náměstí je podle Štědré hojně navštěvovaná a má bezbariérový přístup. Primátor Miroslav Žbánek (ANO) v dopise Rakušana upozornil na to, že pokud by tato pobočka byla opravdu zrušena a její budova nabídnuta k prodeji, tak se nabízí její bezúplatný převod na město.
Radnice by díky tomu podle Štědré vyřešila problém se zajištěním vhodných prostor pro odbor magistrátu zaměřený na dopravně správní problematiku. „Objekt by pak sloužil veřejnosti pro výkon uvedené státní správy a souběžně s tím nabízí zase město možnost bezplatné výpůjčky prostor pro přesunutí pobočky ČP 1 v Mariánské ulici do objektu na Horním náměstí. Za předpokladu, že by se stal majetkem města,“ uvedla Štědrá. Odbor, který má na starost záležitosti řidičů, nyní sídlí v budově ve Vejdovského ulici, která je v majetku státu. „Smlouva o výpůjčce mezi státem a městem končí letos k 31. prosinci,“ dodala Štědrá.
ČP podle vedení města nezohlednila správně kritéria pro výběr poboček ke zrušení. Nevzala v potaz například věkovou skladbu obyvatel v městských částech. „To se nejvíce projeví v Holici. Upozornili jsme ministra a předtím také zástupce vedení ČP i na to, že přesun klientů z Holice na poštu u olomouckého hlavního nádraží může způsobit problémy. Situace s parkováním je tam už nyní v dost problematická vzhledem k intenzitě dopravy a kapacitě parkoviště,“ řekla Štědrá.
Vedení olomoucké radnice v dopise Rakušanovi navrhlo svolat jednání za účasti pracovníků Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, protože uzavírání poštovních poboček vyžaduje vzhledem ke složitosti určitý čas.
Se zástupci ČP jednají i představitelé radnice v Prostějově, kde mají být v polovině roku uzavřeny čtyři ze sedmi poboček pošty. „Dle dosavadního průběhu jednání se, jak věříme, podařilo dojednat záchranu pošty na Plumlovské ulici výměnou za poštu v Čechovicích. Město dál jedná s ČP o možnosti provozování pošty Partner minimálně v části Čechovice. Zde zatím k jednoznačnému výsledku jednání nedospělo,“ řekla mluvčí radnice Jana Gáborová.
Česká pošta zveřejnila v březnu seznam 300 poboček, které zruší k polovině roku. Vybírala je podle návštěvnosti, podle počtu uskutečněných transakcí, ekonomiky jejich provozu a podle kritérií, jež jsou důležitá z pohledu klienta, jako jsou bezbariérový vstup nebo dostupnost MHD. Firma uvedla, že k rušení poboček přistupuje z úsporných důvodů, aby se vyhnula insolvenci. Pošta má v ČR 3200 poboček, po zrušení jich tedy bude 2900.