Olomoučtí policisté odložili případ poplašné zprávy o šíření vysoce infekční tuberkulózy z řad ukrajinských vojáků cvičících na Libavé. Pachatele, který nepravdivou zprávu na internet umístil, se nepodařilo zjistit, řekl dnes krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Případem se kriminalisté zabývali od února, podle informací stopy vedly do zahraničí, pachatele se však vypátrat nepodařilo. Falšovaná zpráva hygienické stanice varující před tuberkulózou kolovala prostřednictvím sociálních médií a elektronické pošty.
„Kriminalisté odložili případ šíření poplašné zprávy z února letošního roku, týkající se zveřejnění nepravdivé informace o šíření tuberkulózy na Olomoucku v souvislosti s výcvikem ukrajinských vojáků na našem území, neboť se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání určité osoby,“ uvedl policejní mluvčí. Doplnil, že v případě zjištění nových skutečností by se případ znovu otevřel.
Nepravdivá zpráva obsahovala informaci, že olomoucká krajská hygienická stanice posílá lidem pozvánky na mimořádné vyšetření na TBC, kterou šíří ukrajinští vojáci pobývající v kraji na výcviku. Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje následně uvedla, že oznámení je falešné. Na facebookovém profilu tuto poplašnou zprávu několik hodin sdílela i nezávislá senátorka za volební obvod Kroměříž a právnička Jana Zwyrtek Hamplová. Posléze příspěvek smazala a omluvila se. Zprávu poté dementoval také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Falešné dokumenty o výskytu tuberkulózy v Libavé na Olomoucku, kde ve vojenském prostoru cvičí ukrajinští vojáci, se objevily podle hygieniků také v dubnu. Hygienici znovu zopakovali, že jde o dezinformaci.
Předběžná data z registru, kde lékaři nakažené TBC evidují, ukazují v loňském roce nárůst mírně nad úroveň před epidemií covidu-19. Na Ukrajině je tuberkulóza častější než v ČR, zvýšení počtu případů proto odborníci očekávali. Podle předběžných dat loni bylo 374 případů TBC, z nich 161 bylo u cizinců. Ukrajinců bylo mezi nimi 89, z nich 54 uprchlíků. Lékaři upozorňují, že při krátkodobém kontaktu se lidé nenakazí, potřeba je několikahodinový kontakt.