Vysokotlaký parní čistič koupilo město už minulý rok na podzim. Stroj i s automobilem, na kterém je parní čistič umístěn, vyšel na 1,9 milionu korun. Čistič měl ulice ekologicky zbavovat kromě žvýkaček a mastných fleků také plevele. Jenže u stroje se vyskytla vada a pracovníci technických služeb se vrátili k ručnímu pletí i používání herbicidů.
Podle radnice však zůstává prioritou města čištění komunikací bez použití chemie. „Pro použití chemických přípravků na likvidaci plevele je vypracovaný technologický postup, kde je také uvedeno, že chemický postřik nelze aplikovat v blízkosti dětských hřišť a sportovišť,“ dodává tisková mluvčí Magistrátu města Olomouce Radka Štědrá.
Co se týče parního stroje, ten je teď mimo provoz. „U parního stroje byla zjištěna výrobní vada bránící provozu. Zařízení je z tohoto důvodu odstaveno a s dodavatelem tohoto zařízení zahájily TSMO řízení na odstoupení od smlouvy. Protože prioritou města je přednostní likvidace plevele bez použití chemie, hledají nyní technické služby možnosti zapůjčení obdobného zařízení,“ popisuje situaci Štědrá.
Kromě hubení plevele měly olomoucké technické služby využívat parní stroj také k čištění dětských hřišť, zastávek a také k intenzivnějšímu úklidu problémových ulic, jako jsou Riegrova nebo Barvířská. „Věřím, že takovou intenzitu úklidu se technickým službám bude dařit udržet dlouhodobě,“ řekla při pořizování stroje na podzim předsedkyně komise městské části Olomouc – střed Magdaléna Vanečková.
Bohužel se tak nestalo a glyfosátů se město jen tak nezbaví. Parní stroj se navíc nevejde všude a horká pára zahubí plevel vysoký jen několik centimetrů.