Sádrový model plánované sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, jejíž výrobu pro Zábřeh na Šumpersku v roce 1948 zhatil nástup komunistické diktatury, vydražila v aukci zábřežská radnice. Sádrový model znázorňující prezidenta Masaryka sedícího v křesle byl už převezen do Zábřehu, sdělil starosta Zábřehu František John (KDU-ČSL).
„Nedávným objevem sádrového modelu připravovaného pro naše město pokračuje téměř neuvěřitelný příběh, který snad bude moci dojít po více než 75 letech ke svému naplněn,“ uvedl John.
V Zábřehu, kde je po Masarykovi pojmenováno historické náměstí, stávala jeho socha již za první republiky. V době německé okupace ji odstranili nacisté. Po druhé světové válce radnice chystala pořízení nové Masarykovy sochy, veřejná sbírka v roce 1946 vynesla 168 536 korun. Zhotovením sochy byl pověřen rodák z nedaleké Leštiny, akademický sochař Antonín Berka. V roce 1948 byl již sádrovým model hotový, socha ale nakonec vyrobena nebyla. V roce 1968 místní obyvatelé myšlenku na odlití Masarykovy sochy oživili, jejich plány ovšem zkřížily srpnové události. Výtěžek veřejné sbírky na sochu T. G. Masaryka byl nakonec použit na výrobu sochy J. V. Stalina.
Objev sádrového modelu sochy T. G. Masaryka podle Johna souvisí s nedávnou výstavou Muzea umění Olomouc o sakrálním umění v době komunistické totality. Sochař Berka byl zastoupen v katalogu výstavy, což vyústilo v komunikaci zábřežského starosty s jeho vnučkou. „Teprve nedávno jsem se dozvěděl o existenci sádrového modelu, o kterém neměl nikdo ze současných Zábřežáků ani tušení. Bylo to ale těsně poté, co byl z majetku rodiny sochaře předán aukční galerii. Nezbývalo, než jej vydražit. Takovou situaci jsme museli udržet v tajnosti, navíc naše motivace byla značná. Ať již jako patriotů, či vzhledem k zadostiučinění pro obyvatele města a s ním spojeného akademického sochaře,“ podotkl John.