Do Noci kostelů, která se v České republice i dalších zemích uskuteční v pátek 28. května, je nyní na území olomoucké arcidiecéze přihlášeno 126 objektů, stále ale přibývají nové. Mezi tématy letošního ročníku se objeví péče o životní prostředí nebo charitní dílo.
Repertoár zastoupených objektů je široký a pestrý, jak co do uměleckého slohu, tak příslušnosti k jednotlivým církvím. Přes devět desítek je přihlášených římskokatolických kostelů a kaplí, po jedné desítce kostely, modlitebny a sbory Českobratrské církve evangelické, a jen o několik méně je zastoupených modliteben Československé církve husitské a pravoslavné církve. Po jednom zástupci se pak do tradiční akce přihlásili další pravidelní účastníci: Bratrská jednota baptistů, Starokatolická církev, Apoštolská církev a Církev bratrská.
Také letos a navzdory doznívajícím protiepidemickým opatřením se návštěvníci mohou těšit na zážitkový program. „Po dlouhé nejistotě, co organizátoři projektu smějí pro návštěvníky připravit, se představa o on-line průběhu Noci kostelů docela rozplynula, byť na některých místech, například v kostele Svaté Rodiny v Luhačovicích plánují svůj program přenášet také živě přes webovou kameru,“ říká diecézní koordinátor Noci kostelů David Mikša. Upozorňuje vedle toho, že koronavirová pandemie mnohde podnítila také k přesunu aktivit na volné prostranství. „Například v Olšanech u Prostějova je v nabídce programu posezení na farním dvoře, kde návštěvníci mají příležitost vidět vystoupení žáků 1. třídy na téma stvoření a úcta k životnímu prostředí, které jde zároveň ruku v ruce s ekologickým zaměřením letošní Noci kostelů. Stejně tak v Penčicích u Přerova je akcentováno ekologické téma představením projektu ‚Čiřikání‘, který usiluje o návrat koroptví do české krajiny. Mimo jiné zdejší kostel sv. Petra a Pavla uchovává část barokního mobiliáře katedrály sv. Václava před poslední neogotickou přestavbou na konci 19. století,“ dodává.
Zahájení s varhanním koncertem
V nabídce ale ani letos nechybí hned několik významných poutních míst, jako je Velehrad, Svatý Kopeček nebo Štípa u Zlína. „Posledně jmenované projevilo odvahu přihlásit se i v době, kdy vše bylo kvůli nejisté pandemické situaci vnímáno jako nemožné,“ upozorňuje Mikša. V hledáčku poutních míst je podle něj také pozoruhodná oblast zaniklé vsi Stará Voda u Libavé, kde se návštěvníci v přednášce Jany Krejčové seznámí s historií zachovalého poutního kostela, a mohou se těšit i na vystoupení klarinetisty Igora Františáka nebo pěvecký výkon, který na duchovní téma zapěje Lea Vítková.
A hudba nebude chybět ani při oficiálním diecézním zahájení. To se letos uskuteční v olomoucké katedrále sv. Václava za účasti zástupců církví i samosprávy. Pro návštěvníky je připraven zahajovací koncert Karla Martínka, při kterém uslyší Bachovu fantazii G dur / Pièce d’Orgue (BWV 572), která posléze propukne v Symfonii č. 5 f moll – část IV. Adagio a V. Toccata francouzského skladatele romantického období Charlese-Marii Widora.
Záštitu nad akcí Noc kostelů v olomoucké arcidiecézi přebírá již potřinácté arcibiskup Jan Graubner, který zájemce a milé přátele zve do chrámů a říká, že: „každá doba měla nejen svůj styl uměleckého vyjadřování, ale taky své chápání posvátného místa“.