S příchodem prázdnin nakoukneme s Olomouckým Reportem za hranice našeho kraje a doporučíme čtenářům zajímavé letní výlety. Naše první zastávka je ve východních Čechách. Nedaleko Ratibořic, známých z knihy Babička, se nachází malebná osada Boušín s barokním kostelem, farou, hřbitovem, čtyřmi chalupami a kapličkou s blahodárnou vodou, ke které se pojí příběh o zázračném uzdravení.
Historie místa, kde se čas zastaví a člověk zapomene na ruch a spěch okolo, sahá až do středověku. Podle historika a katolického kněze Josefa Myslimíra Ludvíka byl boušínský, tehdy ještě dřevěný, kostel postaven ve 12. století Bohušem Bradatým, první písemná zmínka však pochází z poloviny 13. století. Za husitských válek byl zničen a místo zpustlo.
K obnově kostela, které ve svém díle zmiňuje Božena Němcová i Alois Jirásek, došlo v roce 1464. Novou dřevostavbu nechal vystavět Jan Litobořský z Chlumu. K tomuto kroku se rozhodl po zázračném uzdravení své hluchoněmé dcery, od té doby se Boušín stává vyhledávaným poutním místem lidí z okolí i daleka.
Zázračné uzdravení hluchoněmé holčičky
Jak je zmíněno výše, Boušín je spojený s uzdravením hluchoněmé holčičky. Tento zázrak je připisován Panně Marii, které je zasvěcený i současný kamenný barokní kostel. Celá událost je popsána zlatým písmem na mramorové desce, která je umístěna ve štítu lesní Mariánské kapličky:
„Tam, kde je dnešní fara, stával před časy dvorec Turyňského pána. Často sem dojížděl s malou dceruškou. Nebe dalo jí krásu, ale nemoc vzala ubohé se sluchem i řeč. Ovečky však jí rozuměly a ovčákův pes četl jí z očí. Jednou, když ji zlákalo jaro, vydala se k ovečkám sama. Cesty ji vedly, ale také svedly a zavedly v prales nad divou řekou. Temných hlubin se bála, ale studánka ve stráni ji zvábila, pramen osvěžil, a když v pláči spjala ruce k prosebnému Zdrávas, aby jí svatá Paní z lesů vyvedla, stal se div: hluchá slyší, jak němé dosud rty šeptají živá slova. Za štěkotem běží z lesa ven, zahlédne dvorec, slyší zvonky oveček a na žasnoucího pastuchu volá: Bárto, Bárto! Na poděkování zázračného uzdravení daroval Turyňský pán dvorec i s poplužím záduši a vybudoval na Boušíně mariánskou svatyni.“
Na poutním místě ve východních Čechách se navíc sbíhají všechny čtyři turistické trasy, které milovníky výletů zavedou nejen do nedalekých Ratibořic, kde se odehrává kniha Babička od Boženy Němcové, ale i k zříceným hradům Vizmburk, Rýzmburk a Červená Hora v blízkosti divoké řeky Úpy. Autem je to také nedaleko do zámeckého města Náchod, zoologické zahrady ve Dvoře Králové nebo salonu republiky, jak se někdy přezdívá Hradci Králové.