Už deset let mohou zájemci obdivovat ve stálé expozici Vlastivědného muzea v Olomouci nejstarší dochované plavidlo z jednoho kmene stromu v České republice. Jde o keltský monoxyl, který byl objeven v roce 1999 u břehu mohelnického jezera. K vidění je v expozici s názvem Příběh kamene, která se nachází v barokních sklepních prostorách paláce bývalé jezuitské univerzity. Zhruba 3 tisíce let starý člun nalezl před 24 lety v zatopené pískovně archeolog Jaroslav Peška, tehdejší ředitel muzea.
Archeolog si povšiml z vody vyčnívajícího kmene stromu, při bližším ohledání zjistil, že jde o loď převrácenou dnem vzhůru. Její záď vyčnívala nad vodní hladinu a přední část byla zabořena do jílového sedimentu. „Během uvolňování člunu se v náplavové vrstvě podařilo objevit několik zahrocených kůlů o průměru asi 20 centimetrů v rozestupech šest až sedm metrů od sebe. Zároveň se zdá, že původně vytvářely dvě rovnoběžné řady. To nám indikuje, že v místě nálezu mohlo existovat menší molo či přístaviště,“ uvedl archeolog Vlastivědného muzea v Olomouci Lukáš Hlubek.
Po přepravě do muzea byl monoxyl podroben mikrobiologickému průzkumu a posouzení stavu dochovaného dřeva. Na nádvoří muzea byla tehdy zbudována provizorní nádrž s vodou z mohelnického jezera, poté přišla na řadu práce restaurátorů. „Plavidlo jsme očistili od různých nánosů a do vany s čistou vodou přidali konzervační roztok. Celý proces restaurování jsme konzultovali s řadou odborníků, nicméně největší oporou nám byli kolegové z brněnského Archeologického ústavu AV ČR,“ vzpomíná restaurátor muzea Milan Stecker.
Monoxyl byl vydlabán z jednoho kmene asi 200 let starého dubu. Dosahuje celkové délky 10,5 metru, maximální šířky 1,05 metru a je 0,6 metru vysoký. „Lodě vyrobené z jednoho kmene stromu zaznamenáváme v Evropě v době kamenné, bronzové i železné. V České republice jsou datovány zejména do raného středověku (6.–12. století) s tím, že jejich nálezy registrujeme jak z Čech, tak z Moravy,“ doplnil Hlubek. Stáří mohelnického monoxylu určili odborníci do období mladší době železné, kdy na Moravě sídlili z antických pramenů Keltové. Odpovídalo by to mu i nalezené keltské sídliště v okolí jezera.
Podle odborníků mohl tento člun uvézt tři lidi a ještě dalších 880 kilogramů nákladu, mohelnický monoxyl tak lze označit za obchodní, nákladní či kupeckou loď, sloužící k transportu zboží nebo osob po řece Moravě v mladší době železné, dodali zástupci olomouckého muzea.
Příběh kamene – expozice geologie, archeologie a lapidária Vlastivědného muzea v Olomouci otevřela poprvé své brány návštěvníkům v roce 2013. Od té doby prošla poměrně výrazným vývojem. Návštěvníci tam najdou na deseti tematických stanovištích také kovové nástroje a především kámen, který je zde představen v různých formách – jako hornina, opracovaný do podoby nástroje a přetvořený v umělecké dílo.