Nejistý osud má mezinárodní folklorní festival v Šumperku, který musel být letos po třech desetiletích existence poprvé zrušen kvůli nedostatku peněz. Podle pořadatelů je na vině výpadek ve vícezdrojovém financování. Zda se podaří peníze získat na příští rok, není zřejmé, řekl organizátor akce Jan Březovský. Festival do města každoročně přivážel folklorní soubory z celého světa, loni mezi nimi byli například tanečníci z Mexika, Bulharska či Španělska. Vrcholem akce, na kterou se sjížděli lidé z širokého okolí, byla takzvaná Roztančená ulice.
Přehlídka se měla letos konat tento víkend. „Poslední festival nás přišel na 1,5 milionu korun. Zhruba od roku 2015 jsme dostávali od kraje 600 tisíc korun, nyní nám dal jen 390 tisíc korun. Za ty roky se bohužel vše zdražilo, od ubytování, energie, dopravy, stravování. Místo nárůstu peněz jdou příspěvky dolů,“ uvedl organizátor festivalu. Doplnil, že peníze letos nepřišly ani od státu. Město na akci každoročně přispívá 650 tisíc korun. „Po městě jsme žádali, zda by mohlo propad alespoň částečně nahradit, shodu jsme ale bohužel nenašli,“ podotkl Březovský.
Podle vedoucího oddělení kultury šumperské radnice Bohuslava Vondrušky bylo hlavním důvodem zrušení festivalu selhání v zajištění dostatečného vícezdrojového financování. „Ostatní zdroje, zejména podporu ze soukromého sektoru, se letos nepodařilo zajistit v uspokojivé výši. Město akci podpořilo ve stejném objemu jako v minulých letech. Bez spolupráce a podpory ostatních důležitých partnerů však nebylo pro organizátory možné akci zrealizovat,“ řekl Vondruška.
Zda jde o roční výpadek nebo jestli bude festival definitivně zrušen, rozhodnuto zatím není. „Čekáme. Nyní opravdu nevíme, jak se k tomu postaví město a kraj příští rok. S málo penězi se to dělat nedá, jen účast jednoho zahraničního souboru nás vyšla až na 150 tisíc korun. Přehlídka byla o exotice, nemělo smysl to dělat jen za účasti domácích souborů. Lidé by nám potom stejně řekli, že už to není ono,“ doplnil organizátor. Poukázal na to, že úspory zasáhly přehlídku již loni. „Vždy jsme měli osm zahraničních souborů, loni jich bylo už jen pět. Už tehdy jsme si říkali, že míň to už nejde,“ řekl Březovský.
Zástupce radnice zrušení ročníku mrzí. „Festival byl vždy místem setkávání kultur, prostředníkem vzájemného porozumění a propojení lidí, proto budeme hledat nové cesty a přístupy, jak podpořit folklorní umění a uchovat jeho důležité místo v našem městě,“ uvedl Vondruška. Dodal, že město letos podpořilo vznik nové folklorní akce Cimbálove.
Mezinárodní folklorní festival byl společně s mezinárodním festival Blues Alive největší akcí ve městě. Vrchol přehlídky každoročně přeměnil centrum města v taneční parket. Při procházce pěší zónou mohli lidé sledovat až několik set tanečníků a hudebníků v pestrobarevných krojích. Tradici festivalu přeťala pouze dvouletá pauza kvůli pandemii koronaviru.