Zpravodajský report z Olomouckého kraje

Jsem výsadkář, toho času vysazen v Olomouci, říká nový velitel kybernetické skupiny Ivo Zelinka

Má za sebou pět bojových misí, byl nasazený na Balkáně a v Afghánistánu, rovněž velel 43. výsadkovému pluku v Chrudimi. Nyní se plukovník Ivo Zelinka přesunul do Olomouce, kde velí Skupině kybernetických a informačních operací. „Chceme být dobrými sousedy. Nechodíme tady jen do práce, snažíme se Olomouci a regionu i něco vracet,“ říká válečný veterán. Je stále výsadkář? Co dělá velitele velitelem? Co jeho jednotka dělá a jaké je její zaměření? Na to odpovídal v rozhovoru pro Olomoucký Report. 

Na svém twitterovém profilu máte napsáno: „Výsadkář – toho času vysazen v Olomouci.“ Cítíte se pořád jako výsadkář?

Ano. Protože výsadkář není číslo vojenské odbornosti, ale životní styl a naladění mysli, a já ho takové stále mám. Když to vztáhnu na svůj život v Olomouci: jednou týdně jezdím na střelnici Lazce, pravidelně chodím na crossfit. Jedná se o činnosti, které bych dělal u výsadkářů a dělám je i tady. Považuji totiž za důležité se udržovat jako voják.

Určuje vás výsadkářská minulost i v armádě, i když tu pozici nezastáváte?

V armádě už ne, je to skutečně jen moje vnitřní rozpoložení a styl života. U výsadkářů jsem dosáhl toho, čeho jsem dosáhnout mohl. Postupně jsem byl velitelem výsadkové čety, roty, velitel výsadkového praporu a zástupce velitele výsadkového pluku. U výsadkářů jsem strávil více, než patnáct let života a jiný už asi nebudu, jedno s druhým je nerozlučně spjaté.

Strávil jste tam patnáct let, nechybí vám to, nechtěl jste se vrátit? Není umístění u Skupiny kybernetických a informačních operací krok dolů?

Krok dolů to není. Ve sportovní terminologii by se dalo říct, že moje nové působiště není jiná liga, ale úplně jiný sport. Co mě na útvaru v Olomouci zajímá? Neprobádaná hranice činnosti. Všechny státy NATO postupně vytvořily kybernetické síly a jednotky informačních operací. Jedná se o novou schopnost armády a není možné pouze aplikovat postupy, které někdo vymyslel dříve, protože tady neplatí. Taky každý den člověk stojí před novým problémem a musí ho řešit, je to takové pionýrské.

Vsadil bych se, že 99 procent Olomoučanů vůbec netuší o existenci vašeho útvaru v Olomouci. Dalo by se popsat, co děláte?

Jsme Skupina kybernetických a informačních operací, která má dvě hlavní schopnosti. Jednou je ochrana našeho kyberprostoru, v době války kybernetické ofenzivní dovednosti a získávání informací v kyberprostoru. V době míru vytváříme například obsah na sociální sítě pro armádu a další složky. Další naší činností jsou informační operace, dále pak například civilně-vojenská spolupráce v Afghánistánu. Každý voják nasazený v bojové misi to viděl, naše skupina zajišťuje vyjednávání s místní populací, aby byla nakloněna našim vojákům a oni mohli dosahovat jednodušeji svých cílů.

Na čem si to můžeme představit?

Co jsem popsal si každý dovede představit právě v Afghánistánu nebo na Balkáně, to samé by bylo v České republice. Kdybychom se jako NATO dostali do fáze obrany tak na našem území bude řada spojeneckých jednotek a my budeme místnímu obyvatelstvu vysvětlovat a odůvodňovat jejich přítomnost na našem území. Pro příklad nemusíme jít daleko. Když se zahájil výcvik ukrajinských vojáků na Libavé tak museli být okolní obce informované, z velké částí to dělají právě naši lidé.

Další oblast, se kterou jsem se také setkal v misích, jsou psychologicko-informační operace. V přímém přenosu to vidíme ve válce na Ukrajině, jak pečlivě ruským vojákům představují, jak vypadá zajetí, že si mohou zavolat domů atd… To všechno je součást psychologického boje, jen si to neuvědomujeme.

Teď jste byl půl roku tiskovým mluvčím Armády České republiky. Pro Aktuálně.cz jste řekl, že vaše nové působiště v Olomouci je podobná práce, jen z jiného úhlu pohledu.

Určitě. To mi došlo v moment, kdy jsem sem nastoupil. Zodpovídal jsem za komunikaci armády, to ovšem neznamená, že jsem veškeré produkty vytvářel sám, právě naopak, zpravidla jsem zaúkoloval útvar v Olomouci. Není možné si představovat, že relativně malá skupina lidí v Praze dělá vše, to je nemožné.

Kolik vás tady je?

Stovky vojáků působících v Olomouci, nejsme ovšem pouze v Žižkových kasárnách, část je v Bystrovanech a někteří jsou v Brně.

Velel jste vojákům v bojových misích v Afghánistánu, kde musíte vytvořit tým, identitu jednotky. Asi se tvoří jinak ve válečném stavu, kde je společná formující zkušenost, jak to děláte tady?

I olomoucký útvar je nasazovaný v misích, ale v menších skupinách vojáků. Sdílená skupinová zkušenost tady není, a proto se k tomu snažím přistupovat odlišným způsobem. Od 1. srpna máme nový znak, a i ten vytváří společnou identitu. Zároveň mám v hlavě několik dalších plánů a něco se už podařilo realizovat. Je to ovšem běh na dlouhou trať, náš útvar totiž dynamicky roste a sním i počet vojáků. Výsledky naší práce jsou dennodenně vidět na sociálních sítích, jen nevíte, že byl vytvořen tady v Olomouci. Tah na bránu lidí tady je skutečně velký.

Pro magazín CZDEFENCE jste řekl, že si u svých výsadkářů ceníte tahu na branku, to je vlastně to samé, co zmiňujete teď. Je to něco, co přináší velitel, nebo to musí být i mezi vojáky, kterým velíte?

Je to kombinace. V armádě se říká, že za půl roku každý útvar vypadá jako jeho velitel. Na druhou stranu, tohle jsem v Olomouci už našel. Mám pocit, že tento druh vojska přitahuje lidi, kteří nechtějí dělat věci šablonovitě a potřebují za sebou vidět výsledky.

Koukal jsem na Twitteru vašeho útvaru, před vaším nástupem tam byl poslední příspěvek v roce 2021. To už jste změnili. Do toho jste se pustil sám?

Ne, mám tady středisko, které zodpovídá i za podporu komunikace jiných složek, proč je nezapřáhnou i in-house. Chceme prezentovat, co tady děláme, jací jsme lidé, předávat inspirativní příběhy vojáků a vojákyň, kteří v Olomouci slouží. Ve chvíli, kdy se lidé nemohou zamilovat do představy práce u nás, tak o tom nemohou ani přemýšlet.

Máte prezentaci na sociálních sítích spojenou pouze s náborem?

Nechci pouze nabírat další lidi, chci rovněž obecně vysvětlit, k čemu tady vlastně jsme a nemluvím jen o armádě, ale konec konců i o městu a regionu. Jak jste zmínil, je ohromná škoda, že většina obyvatel Olomouce ani neví, že existujeme. Přidaná hodnota našeho útvaru je nemalá, jsme špičkoví specialisté, kteří dělají výbornou práci. Proč by se to nemělo vědět?

Bavili jsme se o civilně vojenské spolupráci a o tom, že lidé v Olomouci a celém regionů o Skupině kybernetických a informačních operací nevědí. Setkal jste se s hejtmanem Josefem Suchánkem, bude tedy civilně vojenská spolupráce tady v Olomouckém kraji?

Bude, jen zatím nechci prozrazovat detaily. My se ovšem snažíme být dobrými sousedy i jinde. Minulý týden ve čtvrtek jsme šli darovat krev do Fakultní nemocnice Olomouc, protože jí mají nedostatek. Nechodíme sem jen do práce, ale snažíme se městu a regionu i něco vracet.

Říkáte, že chcete být dobrými sousedy, to ovšem musíte k městu získat vztah.

Na mém twitterovém profilu je napsané: „Výsadkář – toho času vysazen v Olomouci.“Já jsem k tomu přistoupil poměrně zodpovědně a přestěhoval jsem se sem, z Pardubic přímo do centra Olomouce. Olomouc má nádherné historické centrum a skvělou občanskou vybavenost, všude dojedu na kole do 15 minut. Mně už to tady k srdci docela přirostlo, navíc tu je skvělá posádka.

Související články

Olomoucký kraj

Mezi Svébohovem a Růžovým údolím po novém. Oprava trvala 50 dní

Olomoucký kraj dokončil rekonstrukci silnice mezi Růžovým údolím a Svébohovem na Šumpersku. Opravy trvaly 50 dní, stály 24 milionů korun a výrazně přispěly ke...

Obyvatelstvo Olomouckého kraje dál stárne, průměrný věk vzrostl na 43,5 roku

Obyvatelstvo Olomouckého kraje dál stárne. Jeho průměrný věk loni vzrostl na 43,5 roku, v roce 2011 činil 41,2 roku. Podíl obyvatel ve věku 65...

V Hanušovicích jezdí řidiči po novém. Rekonstrukce silnice přišla na 26 milionů korun

V Hanušovicích byla dokončena rekonstrukce silnice, která prochází centrem města. Práce začaly na jaře a byly dokončeny začátkem listopadu. Během rekonstrukce došlo k úplným...

Jak jsem se s tetováním stal policistou

Ještě nedávno, kdybyste slyšeli někoho říct tuto větu, byl by to baron Prášil anebo člověk, který s velkými obtížemi prošel přijímacím řízení k PČR a při...

Nejnovější

Mezi Svébohovem a Růžovým údolím po novém. Oprava trvala 50 dní

Olomoucký kraj dokončil rekonstrukci silnice mezi Růžovým údolím a Svébohovem na Šumpersku. Opravy trvaly 50 dní, stály 24 milionů korun a výrazně přispěly ke...

Sanitka z Olomouce zamíří do ukrajinského Černivci, pomůže tamním pacientů

Žlutý sanitní vůz, který dlouhé roky sloužil pacientům v Olomouckém kraji, zamíří jako dar do partnerského města Černivci na jihozápadě Ukrajiny. Po obměně vozového...

Vánoce v Hranicích začínají v pátek. Přijede Davide Mattioli i kapela Buty

Letošní Vánoce v Hranicích na Přerovsku budou skutečně bohaté. Vánoční trhy začínají rozsvícením vánočního stromu na Masarykově náměstí, celý program začíná v pátek 29....

Bourali na ledovce. Nehoda tří aut se obešla bez zranění

V noci na pátek napadl na Olomoucku první sníh, situace v dopravě se neobešla bez úplných komplikací. Hasiči řešili nehodu tří osobních automobilů v...

Vánoce v Hranicích začínají v pátek. Přijede Davide Mattioli i kapela Buty

Letošní Vánoce v Hranicích na Přerovsku budou skutečně bohaté. Vánoční trhy začínají rozsvícením vánočního stromu na Masarykově náměstí, celý program začíná v pátek 29....

Skatepark v Losinách rozšíří sportovní vyžití v Areálu zdraví

Velké Losiny představily nový přírůstek do svého Areálu zdraví. Je jím moderní skatepark, který osloví nejen skateboardisty, ale i koloběžkáře a další milovníky akčních...

Jak jsem se s tetováním stal policistou

Ještě nedávno, kdybyste slyšeli někoho říct tuto větu, byl by to baron Prášil anebo člověk, který s velkými obtížemi prošel přijímacím řízení k PČR a při...

Zažijte největší akci moravského podzimu! Je tu Slavnost vína

Devátý ročník Slavnosti vína promění už 22. listopadu hotel NH Collection Olomouc Congress v ráj milovníků kvalitního vína, špičkové gastronomie a dobré zábavy. „Na této již...