Více než půl milionu korun utrží měsíčně družstevní prodejna Hanácký grunt, kterou v dubnu v Unčovicích na Olomoucku zprovoznilo místní zemědělské družstvo. Prodejna za první čtyři měsíce provozu předčila očekávání vedení ZD Unčovice. „Na začátku jsme měli pouze jednu prodavačku, teď máme čtyři a ve výrobě se zdvojnásobil počet zaměstnanců. V plánu bylo porážet maximálně 15 kusů prasat a teď porážíme i 30 a více,“ řekla předsedkyně představenstva ZD Uničovice Milada Rašková Měsícová.
Vedení ZD Unčovice začalo o zprovoznění vlastní prodejny uvažovat hlavně kvůli tomu, že družstvo chová velký počet prasat a průběžně investuje do modernizace stájí. „Tudíž myšlenka prodávat čerstvé vepřové maso přímo koncovým zákazníkům se nabízela,“ uvedla Měsícová. Do prodejny Hanácký grunt jezdí nakupovat zákazníci z širokého okolí. Nejvíce podle Měsícové oceňují nabídku kvalitního čerstvého vepřového a hovězího masa. „A i to, že u nás nakoupí regionální zeleninu, mléčné výrobky, mouku či cukr za příznivé ceny,“ řekla Měsícová.
Družstvo se rozhodlo nabídnout ve své prodejně široký sortiment potravinářských výrobků, a to nejen z vlastní produkce. Farmářské prodejny totiž mají podle Měsícové z pohledu zákazníka většinou tu nevýhodu, že si v nich lidé mohou koupit pouze úzký sortiment. „Ženy ale nemají čas pro denní nákup objíždět spoustu farem. Proto u nás v Hanáckém gruntu zákazníci najdou i výrobky jiných farmářů a potravinářů z našeho kraje, tak aby pohodlně uvařili nedělní oběd a nemuseli ještě vyhledat třeba zahraniční supermarket,“ podotkla Měsícová.
Navzdory úspěchu družstevní prodejny ZD Unčovice neplánuje otevírat další. „Celé kouzlo a ekonomika je v tom, že máme uzavřený obrat pohybu zboží. Naše prasata jsou rozbourána ve zpracovně, která je v zázemí prodejny. Maso, které se ten den neprodá, což je velmi výjimečné, se zpracuje další den v kuchyni, kde vaříme denně 500 obědů. Vše se využije a minimum se vyhazuje. Jsme ve vlastních prostorách a spoustu věcí, jako je i zásobování, je centrálně řízeno z vedení firmy,“ řekla Měsícová. ZD Unčovice ale uvažuje o rozvozu potravinářského zboží. „Chceme se napojit na školní jídelny a zajišťovat do škol regionální potraviny,“ řekla Měsícová.
Podle Měsícové by družstevní prodejna mohla být inspirací pro ostatní farmáře, aby se nebáli do tohoto druhu podnikání jít. „Ukazuje se, že český zákazník o tento typ prodejny má zájem,“ dodala Měsícová. Vlastní prodejní kanál má také například Zemědělské družstvo Senice na Hané, které v Olomouci provozuje obchodní dům Senimo, ve kterém nabízí i část své produkce. Zemědělské družstvo z Haňovice zase investovalo do prodejních automatů na rajčata, která pěstuje ve sklenících.
ZD Unčovice patří mezi největší zemědělské podniky v Olomouckém kraji. Hospodaří na více než 6100 hektarech zemědělské půdy, z toho je zhruba 270 hektarů luk. Družstvo se zaměřuje také na chov prasat a holštýnského skotu.