Nedávno byla představena regulace automobilové dopravy v Olomouci přicházející přes vytvoření zón placeného parkování a zdražení poplatků. Překvapilo mne, že od září současně došlo k omezení MHD ruku v ruce se zdražením. Nejde to proti sobě? Není logické, aby omezení automobilové dopravy bylo podpořeno současně cenově lepší nabídkou MHD a její dostupností?
Deklarovaný cíl modrých zón je snížit počet aut v ulicích a dát Olomoučanům větší šanci zaparkovat poblíž domu. Tedy upřednostnit rezidenty před nerezidenty. Je to reálný a skutečný cíl? Odpověď je, jak kde a je to pouze částečný cíl.
Řekněme si upřímně, že primárně jde přece o peníze. Peníze, které město chce od občanů získat. Parkovací karty přibydou, zvýší se sazby a se zvýšeným parkovným přinesou do fondu mobility další peníze. Dokonalou ilustrací je 100% zvýšení parkovného v centru města, kdy od září rezidenti místo dosavadního tisíce korun ročně zaplatí 2 tisíce korun. Rovněž politici říkají, že se bude více lidí hlásit k trvalému pobytu ve městě, aby měli levnější parkování, což přinese další peníze do rozpočtu města.
Mimochodem fond dle slibů měl být transparentní. Jeho příjmy a výdaje se ovšem zahrnovaly v položce rozpočtu města. Dle programového prohlášení mělo platit: „Prostředky z parkovného budou využity na rozšíření a zkvalitnění parkování.“ Letošní realita je ale taková, že z výtěžku za parkování město financuje informační systém pro návštěvníky ZOO a opravu autobusové zastávky na Envelopě.
Navíc je klamné, že by se tímto získaly peníze na investice navíc. Lze přepokládat, že o to, co se vybere navíc, se sníží investice z městského rozpočtu.
Autorem komentáře je olomoucký patriot Kamil Andree profesí advokát, mediátor, insolvenční správce a rozhodce. Iniciátor, spolupořadatel akcí, např. Sousedských slavností Úřední čtvrti, Námořnického plesu, člen kapely Pokus Band a akcionář místního pivovaru Chomout.
A bohužel to nepřinese žádná nová parkovací místa. Ulice nejsou nafukovací, tak kde by se také vzala. Aktuálně ani jejich navyšování či výstavba parkovacích domů nejsou v běhu. Takže komu to pomůže? Rozpočtu města, trochu rezidentům v širším centru. Kdo bude nejvíce trpět? Pravidelní návštěvníci města, kteří zde dojíždí za prací. Pro ně nejsou připravena žádná odstavná parkoviště s návazností na MHD. Pojem P+R je jakoby pro radnici neznámý.
Ale trpět budou i rezidenti v částech města, kde nejsou modré zóny zavedené a tipuji, že i v zóně D, kde je parkovné plánováno na dobu od páté večer do šesté ranní. Tam se již jistě těší.
Nezpoplatníme parkování, kde se nyní parkuje zdarma!
A aby těch plateb od občanů nebylo málo, dochází od září ke zdražení MHD ruku v ruce s omezením spojů. Nejde to proti sobě? Není logické, aby omezení automobilové dopravy bylo podpořeno současně cenově lepší nabídkou MHD a její dostupností? Myslím, že ano, směřujte své dotazy na pana náměstka primátora Pejpka (ProOlomouc/Piráti), který sliboval: „Parkovací politiku tak, aby byla vstřícná k obyvatelům a doprava fungovala. Podpora MHD-podpory nákupu celoročních a dlouhodobých jízdenek.“ Dříve dokonce zaznívala slova o plánu zlevnit jízdné všem občanům.
Jako perličku můžeme ocitovat jeden z volebních bodů vládnoucího hnutí ANO, které před rokem slibovalo: „Nezpoplatníme parkování, kde se nyní parkuje zdarma.“ (Ne)čekaná otočka…
Modré zóny jsou standard a skutečně je třeba umožnit rezidentům lépe parkovat. Navrhované řešení má ale zbytečně mnoho vad. A to jsme se nedostali k otázce kompatibility jednotlivých sousedících podzón a jejich hranic. Na otázku rezidentů, kteří sice mají trvalé bydliště v Olomouci, ale s ohledem na životní situaci bydlí na jiné adrese a v jiné zóně. Nebo návštěvy, cesty do práce napříč městem.
Buďme na závěr optimisté, hlas veřejnosti snad některé věci upraví.