Zahradní architekt Radek Pavláčka navrhl dvě varianty podoby budoucího „Parku na Dlouhé“. Dne 15. června od 17 hodin ho zástupci města podrobněji představí veřejnosti, která se bude moct vyjádřit při online prezentaci. Oba návrhy počítají se zapojením přírodního vodního toku.
„Právě díky využití Mlýnského potoka bude Park na Dlouhé zcela jedinečný v kontextu celého města. V Olomouci se totiž jinde nenachází parkově upravená plocha, která by umožňovala přímý kontakt s vodou,“ řekl primátor města Olomouce Mirek Žbánek.
Postupovat by se mělo ve dvou etapách. Prvně se bude řešit zatravněná plocha mezi ulicí Dlouhá a Mlýnským potokem. A také pravý břeh Mlýnského potoka, kde by měla vést nová stezka.
„Tuto nejatraktivnější část území studie zvýrazňuje jemnými terénními modelacemi, navrženy jsou samozřejmě stezky pro pěší a cyklisty a také dětské a workoutové hřiště,“ popsala záměry vedoucí útvaru hlavního architekta Jana Křenková.
A druhá etapa? „Po dohodě s Univerzitou Palackého, která zde vlastní pozemky, pak chceme dořešit zbytek území. Na realizaci parku bychom rádi využili dotaci,“ upřesnil Žbánek.
A jak vypadají dva návrhy?
První počítá s vytvořením nového ramene vodního toku, mohla by se vytvořit větší mělká vodní plocha. „Mělkou vodu mezi novým a původním břehem, ze kterého vznikne oddělený ostrov, tak budou moci návštěvníci parku využívat třeba jako brouzdaliště s malými ostrůvky,“ popsala mluvčí magistrátu Jana Doležalová.
Druhá varianta by nepočítala s možností zavádět vodu z Mlýnského potoku hlouběji do parku. „Ale umožnit k ní pohodlný přístup, tak aby byla dodržena základní myšlenka kontaktu s vodou. Z břehu tak vznikne prostor pro setkávání a relaxaci u vody,“ doplnila Doležalová.