Letošní ročník festivalu Klášterní hudební slavnosti vyvrcholí na konci září koncertem s názvem Vídeň, Praha, Šumperk. Uskuteční se v šumperském divadle. Jeho obsah bude odkazovat k letošnímu festivalovému mottu Inspirace Vídní. Přehlídka má za sebou již 16 koncertů, začala v červnu a posluchačům vážnou hudbu přiblížila na několika místech na severu Olomouckého kraje i v okolních regionech. S letošní návštěvností jsou pořadatelé spokojeni, řada koncertů byla vyprodána, řekl ředitel festivalu Roman Janků.
„Myslíme si, že letošní ročník dopadl velmi úspěšně. Měli jsme několik koncertů naprosto vyprodaných, kapacity dalších byly v průměru obsazeny z 80 procent. Posluchačům jsme přinesli koncerty velké symfonické i malé komorní,“ uvedl Roman Janků.
Slavnostní zakončení festivalu se odehraje 30. září, vystoupí laureátka Pražského jara klarinetistka Anna Paulová spolu s Pražským komorním orchestrem. Závěrečný koncert nabídne program tematicky věnovaný Wolfgangu Amadeu Mozartovi a českému současnému autorovi Ondřeji Kukalovi. Koncert bude odkazovat na téma festivalu s názvem Inspirace Vídní a připomíná, že Šumperku se v 19. století přezdívalo Malá Vídeň. Na architektonickou podobnost obou měst poukazovala v programu festivalu přednáška, série komentovaných prohlídek Po stopách Malé Vídně a cíleně zakomponované koncerty, doplnil Janků.
Mezi největší milníky letošní přehlídky patřil podle ředitele přehlídky zahajovací koncert s operním pěvcem Adamem Plachetkou a souborem Czech Ensemble Baroque Orchestra, kterého se účastni i ministr kultury Martin Baxa (ODS). „Mezi další nádherné koncerty se zařadil koncert na nádvoří šternberského kláštera, v Tančírně v Račím údolí či v jesenických lázních. Neuvěřitelná atmosféra koncertu byla také v Bílé Vodě,“ řekl Janků.
Festival Klášterní hudební slavnosti se od roku 2007 koná na mnoha pozoruhodných místech Jeseníků. Často jsou to církevní stavby nebo stavby s církví majetkově provázané v Olomouckém a částech Moravskoslezského a Pardubického kraje. Letos se kromě Tančírny v Račím údolí uskutečnily například v kostele sv. Michaela Archanděla v Maršíkově z roku 1609 či v rekonstruované Sale terreně bruntálského zámku. Festival je jediný svého druhu, který se v regionu v letních měsících koná.