Zchátralá a bez jakékoliv akce. Tak vypadala ještě před třemi lety bývalá sokolovna v Konici, ve které se teď nachází komunitní centrum. To má sloužit pravému opaku. Hlavním účelem celého projektu je snaha zapojit především komunitu. Nyní, po třech letech fungování, se její účel plní.
Stavba budovy bývalé sokolovny se datuje do roku 1921. V té době byla budova využívána především tělovýchovnou jednotou. Později sloužila jako zázemí pro Sbor dobrovolných hasičů Konice. „Budova sokolovny byla vždycky sokolů. Někdy v dávné minulosti, zhruba 20 let zpátky, si město budovu pronajalo a mělo plány, že budovu spraví. Pak město Konice postavilo celý areál, kde teď mají sokolové zázemí s hřištěm. To jsme převedli sokolům do majetku a oni za to městu předali rozpadlou budovu. Město budovu zachránilo a udělali jsme z ní komunitní centrum,“ popsal pro Olomoucký Report starosta obce Konice Michal Obrusník.
V komunitní centrum se bývalá sokolovna přeměnila na konci roku 2019. Budovu tvoří sál s jevištěm, přísálí, klubovna, kancelářské prostory, vybavená kuchyňka a zázemí pro účastníky akcí a pořadatele. Stavby, která přišla zhruba na 31 milionů korun, se koničtí obyvatelé nemohli dočkat. Podle webu Oddělení komunitního centra byla hlavním cílem rekonstrukce budovy snaha o zlepšení sousedských vztahů. Na akcích, které se tu konají, se nepotkávají jen domovští obyvatelé. Komunitní centrum navštěvují i lidé z okolních vesnic. Nejvíce se to ukazuje na sousedském večeru spojenémm s promítáním filmů, který narůstá na popularitě. S tímto má zkušenost student Jakub Křesala, který pro Olomoucký Report řekl: „Jezdím z Křemence do konického komunitního centra na kino, protože je to jediné kino v širokém okolí, což mi umožňuje snadný přístup k filmovým zážitkům. Navíc mě láká zajímavá dramaturgická skladba filmů, kterou centrum nabízí.“
Nejen sledování filmů baví obyvatele Konice. Lidé se mohou zapojit i do manuálních činností. Ať už jde o papírové pletení, rukodělná dílna nebo malování na hrníčky. I pro sportovní nadšence se v komunitním centru najde uplatnění. Nejčastěji jde o taneční aktivity, cvičení pro ženy nebo jógu. I nejmladší si tu přijdou na své. Koná se tady totiž bazárek pro děti, Halloweenské odpoledne nebo v zimních měsících mikulášská nadílka.
Pro soukromé účely ale komunitní centrum využívat zatím nelze. „My bychom moc chtěli. Nicméně v době, kdy jsme se pouštěli do rekonstrukce, nebyla dotace na kulturní domy,“ vysvětlil starosta. „Proto jsme využili možnosti dotace pro komunitní centra a přeorientovali jsme naše myšlení na to, že postavíme komunitní centrum. U investiční dotace byl bohužel požadavek, že tam nesmí probíhat nic za účelem zisku,“ dodal Michal Obrusník.
Jen v říjnu se v komunitním centru chystají pro návštěvníky lekce country tance, bazárek pro dospělé, promítání filmu nebo informační seminář, na kterém budou představeny dotační programy.