Městečko Zlaté Hory je známé především tím, co ukrývá v samotném názvu – zlato. Nejen to ale najdete v tomto pohraničním městečku v oblasti Jeseníků. Můžete zde navštívit kostel Nanebevzetí Panny Marie, kapli svatého Rocha nebo zříceniny hradů Edelštějn a Koberštějn.
Pokud chcete navštívit okolí Zlatých Hor, doporučujeme vám udělat si volno na celý víkend. Je tu toho k vidění totiž mnoho. Trasu můžete začít procházkou památkově chráněným historickým jádrem Zlatých Hor s renesančními a barokními domy. Za zmínku určitě také stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie. V minulosti kostel zachvátil požár, proto byl jako původní gotický kostel přestaven po roce 1699 do nynější barokní podoby.
Vnitřní prostory jsou vyzdobeny nástěnnými malbami nebo barevnou dlažbou z umělého mramoru. Dále se můžete po modré turistické trase vydat navštívit zříceniny hradů Koberštejn a Edelštejn, jejichž hlavním posláním byla ochrana zlatých dolů.
Pokud nejste památkový typ člověka, tak to vůbec nevadí. Od hradu sejdete cestou na rozcestí, kde se napojíte na naučnou stezku Údolím lapků z Drakova. Ta vás dovede až k mechovému jezírku. Závěr vaší cesty si můžete zpříjemnit a navštívit tak penzion Rejvíz. Ten je známý především dobrým jídlem a ubytováním, ale i zajímavou historií.
Budova byla majetkem bratrů Braunerových, kteří interiér chaty vyzdobily řezbářskými pracemi. Vyřezávali židle s karikaturami stálých hostů. Ti si za ně samozřejmě museli zaplatit, ale poté měli právo si při každé návštěvě na svou židli sednout. Karikatury jsou tu k vidění dodnes. Můžete nahlédnout na židli písaře, lesního, bláznivě zpívající Bety, kostelníka nebo řezníka.
Z Olomouce se do Zlatých Hor dostanete buď autem, kterým vám cesta zabere zhruba hodinu a půl. Můžete využít i autobusové, či vlakové dopravy, ale tím se vám cesta o nějaký čas prodlouží.