Klidová zóna i místo pro zahradničení. Tak by se dala popsat komunitní projekt Za(o)hrada Tabulový vrch, která vznikla letos na jaře v areálu FNOL a její startovací sezona se chýlí ke konci. Olomoucký Report zjišťoval, co organizátoři společně s místními stihli, i jaký je zájem Olomoučanů o pronájem záhonů.
V areálu u Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) je 40 připravených záhonů, podle koordinátora komunitních zahrad Jakuba Sobotky je jich letos obsazených 25. „Zbytek si lidé rozebrali do adopce, aby nezůstaly prázdné,“ vysvětlil Sobotka pro Olomoucký Report. Další zájemce už pro letošní rok koordinátor odmítá, především z důvodu úklidu před zimou. „Lidé chodí a ptají se, ale říkám jim, že až od nové sezony. Mohou se teď zapojit do společných aktivit, ale záhony jsou teď osázené, nyní se to tam pomalu uklízí,“ dodal koordinátor.
Letošní rok je pro komunitní zahradu u olomoucké fakultky startovací, dobrovolníci především prostor připravovali. „Vyráběli jsme záhony, to nám zabralo dost společného času, sázeli jsme keře, které jsme dostali darem od Ovocné školky Litenčice, postavili jsme boudu na nářadí, je potřeba dělat společnou údržbu prostor, jako je sekání trávy, zalévání, odplevelování keřů, a poslední velkou akcí je společná výsadba stromů a keřů, která proběhne v neděli 29. října od 13. hodin,“ řekl pro Report Sobotka a dodal, že akce je určená široké veřejnosti, ne jen těm, kteří mají pronajatý záhon.
Komunitní zahrada patří do portfolia aktivit společnosti DW7, to provozuje také záhony v areálu Letního kina Olomouc. Právě pro velký zájem místních o možnost pronájmu záhonu vznikla letos druhá zahrada v areálu FNOL. Ještě na jaře ovšem nebylo jasné, jestli bude mít dostatek peněz na provoz. „Sehnali jsme grant z Nadace Via z programu Už to roste, už to klíčí na podporu komunitních zahrad, žádali jsme o dotaci Olomouckého kraje z Fondu životního prostředí, tu jsme také dostali. Ještě budeme sázet stromy ve spolupráci s organizací Sázíme stromy a dostali jsme i keře jako sponzorský dar od jedné firmy,“ vysvětlil současné koordinátor zdroje financování.
Provozní dobu zahrady prozatím společnost nastavila na období od března do října, podle Sobotky je ale možné, že v příštím roce dojde k jejím úpravám i vzhledem k možnosti pěstování celoročních plodin. S vybudováním místní infrastruktury pomohla zahradě FNOL. „Extrémně nám pomohla olomoucká fakultka, nechali nám udělat oplocení, vjezd, branku z P4. Dovezli nám i vodovodní přípojku pro případy extrémního sucha, ale primárně využíváme sběrače dešťové vody, které nám také poskytla FNOL,“ vypočítal Jakub Sobotka. O vypracování celého konceptu komunitní zahrady se postarala krajinná architektka Tereza Chuchmová.
„Vytyčili jsme si pro letošní rok pět cílů, a to sehnat základ komunity, druhou věcí byla základní infrastruktura, vytvoření celkového konceptu zahrady, vybudování záhonů a boudy s nářadím. Hodnotím tedy letošní rok kladně, co jsme si řekli, že chceme letos stihnout, jsme stihli,“ uzavřel koordinátor komunitních zahrad pro Olomoucký Report.