Prostata má velikost vlašského ořechu, při problémech ale může být velká jako pomeranč. Rakovinou prostaty v Česku každoročně onemocní na 7 900 mužů. Mezi nimi byl i Aleš Maxa, který na rakovinu přišel náhodou. Na prevenci tohoto onemocnění upozorňuje listopadová kampaň Movember.
Včas se rakovinu prostaty podařilo diagnostikovat Aleši Maxovi. Ten pravidelně dojížděl na preventivní vyšetření, která ale v čase covidové pandemie přestala probíhat. Zvýšené hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) v Alešově krvi si všimla jeho obvodní lékařka během rutinní prohlídky, na kterou Maxa došel kvůli nachlazení. „Urolog mi proto udělal biopsii, na základě které zjistil, že se jedná o rakovinu prostaty. Naštěstí se na ni přišlo včas, nádor byl teprve na začátku, pouze na prostatě, bez metastáz,“ vzpomíná Maxa.
Riziko onemocnění prostaty roste po padesátém roce věku. Její riziko dále zvyšuje výskyt v rodině, vysoký příjem živočišných tuků a červeného masa, obezita a kouření. Prostata objímá močovou trubici, rakovina prostaty se proto projevuje zejména potížemi při močení, krví v moči nebo v ejakulátu, nebo také otoky nohou.
„Rakovina prostaty bývá dlouhou dobu bez příznaků. V momentě, kdy se již rozšíří, se projevuje stejně, jako když je prostata zvětšená nezhoubně. Proto je naprosto klíčová prevence. Muži by měli jednou za dva roky absolvovat preventivní prohlídku u praktického lékaře a po 50. roce věku také preventivní vyšetření u urologa,“ vysvětluje zakladatelka neziskové organizace Loono Kateřina Šédová, která se také zabývá prevencí tohoto onemocnění.
Vyšetřit se můžete nechat i vy
Bezplatné vyšetření hladiny PSA mužům starším 45 let v listopadu nabídnou například vybraná odběrová místa sítě AGELLAB, jedno z nich lidé najdou třeba v prostějovské nemocnici. Muži by se po padesátce měli v rámci screeningu rakoviny plic jednou za deset let objednat také na preventivní kolonoskopii, případně jednou ročně na test skrytého krvácení do stolice (TOKS). V případě kuřáků je vhodný také screening rakoviny plic.
Do mezinárodní kampaně Movember se zapojí i Dopravní podnik města Olomouce, jehož tramvaje a autobusy ozdobí kníry, které jsou symbolem kampaně.
„Díky tomu, jak to dopadlo, vděčím hlavně prevenci a důslednosti mé praktické lékařky. Mě by vůbec nenapadlo, že bych mohl rakovinu prostaty mít. Neměl jsem žádné problémy, žádné příznaky. Proto také o svém případu veřejně mluvím. Vidím tu pro každého obrovskou šanci nemoc včas podchytit a úspěšně vyléčit,“ uzavírá Maxa.