Vědecká knihovna v Olomouci (VKOL) otevřela tento týden v Červeném kostele výstavu přibližující dílo německého filozofa a publicisty Karla Marxe. Jádrem krátkodobé expozice jsou podle zástupců knihovny cenná první vydání Marxových prací, z nichž je značná část ve VKOL dochována jako v jediné knihovně v Česku. Expozice s názvem Marx? Dílo a pokračovatelé odcizeného učence je součástí cyklu výstav založených na prezentaci fondů VKOL, sdělil vedoucí oddělení správy fondu a historických fondů knihovny Miloš Korhoň.
Návštěvníci výstavy se mohou seznámit mimo jiné také s hlavními milníky Marxova života, stejně jako s některými muži, kteří Marxovo učení po jeho smrti dále rozvíjeli. „Jméno Karla Marxe je v dnešní době vnímáno negativně nebo v lepším případě kontroverzně. Rozhodli jsme se proto návštěvníkovi výstavy dát prostor k zamyšlení nad tím, zda je Marxův myšlenkový odkaz skutečně jednosměrnou cestou k totalitě, nebo zda byl komunisty spíše ‚odcizen‘ a je možné jej vykládat také jinak,“ uvedl autor výstavy, historik VKOL Lubomír Novotný.
Podle něj Marxe nelze odsunout stranou jako historického původce zla. „Je třeba jej číst i dnes, ať již jako prevenci proti svůdnosti dogmat, nebo jako varování před tím, že bída, deprivace a nespravedlnost plodí rizika i v dnešní době,“ doplnil Novotný.
Historické práce Karla Marxe (1818-1883), německého filozofa, politického publicisty, kritika klasické ekonomie, teoretika dělnického hnutí, socialismu a komunismu, se do Olomouce dostaly jako součást knihovny německého sociálního demokrata Emila Basnera (1852-1918). Také s příběhem tohoto souboru se mohou návštěvníci výstavy seznámit. Výstavu Marx? Dílo a pokračovatelé odcizeného učence bude možné zhlédnout do 30. listopadu v době otevření knihovny.
Marx svým rozsáhlým učením hluboce zasáhl do dějin lidské společnosti a po něm pojmenovaný myšlenkový směr zásadně ovlivnil filozofii, sociologii a ekonomii. Podle historiků byl skvělý novinář a uznání se dočkaly i jeho analýzy industriální společnosti, britské koloniální politiky nebo občanské války v USA, jeho myšlenky a dílo ale položily duchovní základy komunistických diktatur po celém světě.
Červený kostel na třídě Svobody, kde se výstava nachází, otevřela VKOL poprvé veřejnosti letos v květnu. Bývalý depozitář knih se po dva a půl roku trvající rekonstrukci proměnil v moderní kulturní centrum se sálem pro 200 lidí. Kromě výstav hostí také přednášky, ale i projekty Moravské filharmonie či místních divadel. Náklady na rekonstrukci byly 172 milionů korun, z dotací se Olomouckému kraji vrátilo 133 milionů korun.