V pátek přijel do Olomouce na svou „první, ale ne poslední“ návštěvu britský velvyslanec Matthew Robert Field. Jednal s primátorem, podíval se na Gymnázium Hejčín a zavítal i na Univerzitu Palackého. Na síti X se proslavil zejména pod hashtagem #jsemtunovej, a i když na své pozici působí od ledna, už rozumí česky bez tlumočení a přiznává, že si potrpí na české vtípky.
Velvyslanec Spojeného království Velké Británie a Severního Irska zamířil nejdříve na radnici, aby se seznámil se samosprávou města. Než došel do pracovny primátora, prohlédl si galerii partnerských měst, mezi nimiž nenašel žádné britské. „Nevím, proč mí předchůdci nenavázali kontakt s žádným městem ve Velké Británii, navíc před Brexitem to bylo jednodušší,“ podotkl primátor Miroslav Žbánek a zároveň naznačil, že Olomouc by o podobné partnerství stála. Velvyslanci vysvětlil, že to není pouze formální nebo politická záležitost. „Stojíme o širokou kulturní výměnu a navázání skutečné spolupráce nejen na úrovni municipalit,“ dodal.
Field sice poznamenal, že nemůže nic slíbit, ale zavtipkoval, že si to bere jako osobní úkol. „Napadlo mě to, už když jsem viděl ty fotografie a když jsem si uvědomil, jak hluboká je spolupráce Univerzity Palackého s univerzitami ve Spojeném království,“ podotkl.
V pracovně primátora se zajímal také o politické vztahy a směřování města. Primátor Žbánek mu naznačil, že chce v Olomouci udržet absolventy, pro které vidí budoucnost ve vědeckém sektoru a inovacích.
Nakonec velvyslanec poznamenal, že v popředí zájmu jsou především investice a obchodní výměna. Vzájemný obchod mezi Českou republikou a Velkou Británií přitom stoupl o dvacet procent.
Z radnice se Field přesunul na Univerzitu Palackého, konkrétně na Katedru anglistiky a amerikanistiky na filozofické fakultě. Zde se setkal s legendárním profesorem Jaroslavem Peprníkem, od něhož si vyslechl příběhy o jeho dobrodružstvích v raně poválečné Británii i nedobrovolném pobytu u černých baronů, ke kterým podobné dobrodruhy odsuzoval komunistický režim. Nechyběla ani zmínka o profesorově dlouholeté filologické kariéře a vzniku řady učebnic, které v České republice pomohly šířit anglickou gramotnost.
Britský velvyslanec navštívil také hejčínské gymnázium, kde debatoval se studenty. Přiznal, že na něj udělala dojem návštěva anglické sekce, kterou instituce disponuje. Celou atmosféru jen dokreslily oslavy Halloweenu, které v tu dobu na škole probíhaly.
Gymnázium Hejčín se v pátek na půdě Senátu umístilo v žebříčku osmi Světových škol. Cena inspirace Světové školy je ocenění, které se každý rok uděluje aktivním a inspirativním školám zapojeným do programu Světová škola. O projektu Světových škol si můžete přečíst v našem starším článku.